| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | Nicaraguan pocket gopher |
| Monikko | nicaraguantaskurotat | Genetiivi | nicaraguantaskurotan |
| Monikon genetiivi | nicaraguantaskurottien | Partitiivi | nicaraguantaskurottaa |
| Monikon partitiivi | nicaraguantaskurottia | Inessiivi | nicaraguantaskurotassa |
| Monikon inessiivi | nicaraguantaskurotissa | Elatiivi | nicaraguantaskurotasta |
| Monikon elatiivi | nicaraguantaskurotista | Illatiivi | nicaraguantaskurottaan |
| Monikon illatiivi | nicaraguantaskurottiin | Adessiivi | nicaraguantaskurotalla |
| Monikon adessiivi | nicaraguantaskurotilla | Ablatiivi | nicaraguantaskurotalta |
| Monikon ablatiivi | nicaraguantaskurotilta | Allatiivi | nicaraguantaskurotalle |
| Monikon allatiivi | nicaraguantaskurotille | Essiivi | nicaraguantaskurottana |
| Monikon essiivi | nicaraguantaskurottina | Translatiivi | nicaraguantaskurotaksi |
| Monikon translatiivi | nicaraguantaskurotiksi | Monikon instruktiivi | nicaraguantaskurotin |
| Abessiivi | nicaraguantaskurotatta | Monikon abessiivi | nicaraguantaskurotitta |
| Monikon akkusatiivi | nicaraguantaskurotat |