| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | ikoniset | Monikko | ikoniseni |
| Monikko | ikonisesi | Monikko | ikonisemme |
| Monikko | ikonisenne | Monikko | ikonisensa |
| Genetiivi | ikonisen | Genetiivi | ikoniseni |
| Genetiivi | ikonisesi | Genetiivi | ikonisemme |
| Genetiivi | ikonisenne | Genetiivi | ikonisensa |
| Monikon genetiivi | ikonisten | Monikon genetiivi | ikonisien |
| Monikon genetiivi | ikonisteni | Monikon genetiivi | ikonisieni |
| Monikon genetiivi | ikonistesi | Monikon genetiivi | ikonisiesi |
| Monikon genetiivi | ikonistemme | Monikon genetiivi | ikonisiemme |
| Monikon genetiivi | ikonistenne | Monikon genetiivi | ikonisienne |
| Monikon genetiivi | ikonistensa | Monikon genetiivi | ikonisiensa |
| Partitiivi | ikonista | Partitiivi | ikonistani |
| Partitiivi | ikonistasi | Partitiivi | ikonistamme |
| Partitiivi | ikonistanne | Partitiivi | ikonistaan |
| Partitiivi | ikonistansa | Monikon partitiivi | ikonisia |
| Monikon partitiivi | ikonisiani | Monikon partitiivi | ikonisiasi |
| Monikon partitiivi | ikonisiamme | Monikon partitiivi | ikonisianne |
| Monikon partitiivi | ikonisiaan | Monikon partitiivi | ikonisiansa |
| Inessiivi | ikonisessa | Inessiivi | ikonisessani |
| Inessiivi | ikonisessasi | Inessiivi | ikonisessamme |
| Inessiivi | ikonisessanne | Inessiivi | ikonisessaan |
| Inessiivi | ikonisessansa | Monikon inessiivi | ikonisissa |
| Monikon inessiivi | ikonisissani | Monikon inessiivi | ikonisissasi |
| Monikon inessiivi | ikonisissamme | Monikon inessiivi | ikonisissanne |
| Monikon inessiivi | ikonisissaan | Monikon inessiivi | ikonisissansa |
| Elatiivi | ikonisesta | Elatiivi | ikonisestani |
| Elatiivi | ikonisestasi | Elatiivi | ikonisestamme |
| Elatiivi | ikonisestanne | Elatiivi | ikonisestaan |
| Elatiivi | ikonisestansa | Monikon elatiivi | ikonisista |
| Monikon elatiivi | ikonisistani | Monikon elatiivi | ikonisistasi |
| Monikon elatiivi | ikonisistamme | Monikon elatiivi | ikonisistanne |
| Monikon elatiivi | ikonisistaan | Monikon elatiivi | ikonisistansa |
| Illatiivi | ikoniseen | Illatiivi | ikoniseeni |
| Illatiivi | ikoniseesi | Illatiivi | ikoniseemme |
| Illatiivi | ikoniseenne | Illatiivi | ikoniseensa |
| Monikon illatiivi | ikonisiin | Monikon illatiivi | ikonisiini |
| Monikon illatiivi | ikonisiisi | Monikon illatiivi | ikonisiimme |
| Monikon illatiivi | ikonisiinne | Monikon illatiivi | ikonisiinsa |
| Adessiivi | ikonisella | Adessiivi | ikonisellani |
| Adessiivi | ikonisellasi | Adessiivi | ikonisellamme |
| Adessiivi | ikonisellanne | Adessiivi | ikonisellaan |
| Adessiivi | ikonisellansa | Monikon adessiivi | ikonisilla |
| Monikon adessiivi | ikonisillani | Monikon adessiivi | ikonisillasi |
| Monikon adessiivi | ikonisillamme | Monikon adessiivi | ikonisillanne |
| Monikon adessiivi | ikonisillaan | Monikon adessiivi | ikonisillansa |
| Ablatiivi | ikoniselta | Ablatiivi | ikoniseltani |
| Ablatiivi | ikoniseltasi | Ablatiivi | ikoniseltamme |
| Ablatiivi | ikoniseltanne | Ablatiivi | ikoniseltaan |
| Ablatiivi | ikoniseltansa | Monikon ablatiivi | ikonisilta |
| Monikon ablatiivi | ikonisiltani | Monikon ablatiivi | ikonisiltasi |
| Monikon ablatiivi | ikonisiltamme | Monikon ablatiivi | ikonisiltanne |
| Monikon ablatiivi | ikonisiltaan | Monikon ablatiivi | ikonisiltansa |
| Allatiivi | ikoniselle | Allatiivi | ikoniselleni |
| Allatiivi | ikonisellesi | Allatiivi | ikonisellemme |
| Allatiivi | ikonisellenne | Allatiivi | ikoniselleen |
| Allatiivi | ikonisellensa | Monikon allatiivi | ikonisille |
| Monikon allatiivi | ikonisilleni | Monikon allatiivi | ikonisillesi |
| Monikon allatiivi | ikonisillemme | Monikon allatiivi | ikonisillenne |
| Monikon allatiivi | ikonisilleen | Monikon allatiivi | ikonisillensa |
| Essiivi | ikonisena | Essiivi | ikonisenani |
| Essiivi | ikonisenasi | Essiivi | ikonisenamme |
| Essiivi | ikonisenanne | Essiivi | ikonisenaan |
| Essiivi | ikonisenansa | Monikon essiivi | ikonisina |
| Monikon essiivi | ikonisinani | Monikon essiivi | ikonisinasi |
| Monikon essiivi | ikonisinamme | Monikon essiivi | ikonisinanne |
| Monikon essiivi | ikonisinaan | Monikon essiivi | ikonisinansa |
| Translatiivi | ikoniseksi | Translatiivi | ikonisekseni |
| Translatiivi | ikoniseksesi | Translatiivi | ikoniseksemme |
| Translatiivi | ikoniseksenne | Translatiivi | ikonisekseen |
| Translatiivi | ikoniseksensa | Monikon translatiivi | ikonisiksi |
| Monikon translatiivi | ikonisikseni | Monikon translatiivi | ikonisiksesi |
| Monikon translatiivi | ikonisiksemme | Monikon translatiivi | ikonisiksenne |
| Monikon translatiivi | ikonisikseen | Monikon translatiivi | ikonisiksensa |
| Monikon instruktiivi | ikonisin | Abessiivi | ikonisetta |
| Abessiivi | ikonisettani | Abessiivi | ikonisettasi |
| Abessiivi | ikonisettamme | Abessiivi | ikonisettanne |
| Abessiivi | ikonisettaan | Abessiivi | ikonisettansa |
| Monikon abessiivi | ikonisitta | Monikon abessiivi | ikonisittani |
| Monikon abessiivi | ikonisittasi | Monikon abessiivi | ikonisittamme |
| Monikon abessiivi | ikonisittanne | Monikon abessiivi | ikonisittaan |
| Monikon abessiivi | ikonisittansa | Monikon komitatiivi | ikonisine |
| Monikon komitatiivi | ikonisineni | Monikon komitatiivi | ikonisinesi |
| Monikon komitatiivi | ikonisinemme | Monikon komitatiivi | ikonisinenne |
| Monikon komitatiivi | ikonisineen | Monikon komitatiivi | ikonisinensa |
| Komparatiivi | ikonisempi | Superlatiivi | ikonisin |
| Monikon akkusatiivi | ikoniset | Monikon akkusatiivi | ikoniseni |
| Monikon akkusatiivi | ikonisesi | Monikon akkusatiivi | ikonisemme |
| Monikon akkusatiivi | ikonisenne | Monikon akkusatiivi | ikonisensa |
| Akkusatiivi | ikoniseni | Akkusatiivi | ikonisesi |
| Akkusatiivi | ikonisemme | Akkusatiivi | ikonisenne |
| Akkusatiivi | ikonisensa |