| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tuuttailen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | tuuttailet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tuuttailee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tuuttailemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | tuuttailette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tuuttailevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tuuttailin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tuuttailit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tuuttaili | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tuuttailimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tuuttailitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tuuttailivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tuuttailisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | tuuttailisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tuuttailisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tuuttailisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | tuuttailisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tuuttailisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | tuuttaile | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tuuttailkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | tuuttailkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | tuuttailkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tuuttailkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tuuttaillen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | tuuttaillet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tuuttaillee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tuuttaillemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | tuuttaillette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tuuttaillevat | | |