Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkonäppyisetMonikkonäppyiseni
MonikkonäppyisesiMonikkonäppyisemme
MonikkonäppyisenneMonikkonäppyisensä
GenetiivinäppyisenGenetiivinäppyiseni
GenetiivinäppyisesiGenetiivinäppyisemme
GenetiivinäppyisenneGenetiivinäppyisensä
Monikon genetiivinäppyistenMonikon genetiivinäppyisien
Monikon genetiivinäppyisteniMonikon genetiivinäppyisieni
Monikon genetiivinäppyistesiMonikon genetiivinäppyisiesi
Monikon genetiivinäppyistemmeMonikon genetiivinäppyisiemme
Monikon genetiivinäppyistenneMonikon genetiivinäppyisienne
Monikon genetiivinäppyistensäMonikon genetiivinäppyisiensä
PartitiivinäppyistäPartitiivinäppyistäni
PartitiivinäppyistäsiPartitiivinäppyistämme
PartitiivinäppyistännePartitiivinäppyistään
PartitiivinäppyistänsäMonikon partitiivinäppyisiä
Monikon partitiivinäppyisiäniMonikon partitiivinäppyisiäsi
Monikon partitiivinäppyisiämmeMonikon partitiivinäppyisiänne
Monikon partitiivinäppyisiäänMonikon partitiivinäppyisiänsä
InessiivinäppyisessäInessiivinäppyisessäni
InessiivinäppyisessäsiInessiivinäppyisessämme
InessiivinäppyisessänneInessiivinäppyisessään
InessiivinäppyisessänsäMonikon inessiivinäppyisissä
Monikon inessiivinäppyisissäniMonikon inessiivinäppyisissäsi
Monikon inessiivinäppyisissämmeMonikon inessiivinäppyisissänne
Monikon inessiivinäppyisissäänMonikon inessiivinäppyisissänsä
ElatiivinäppyisestäElatiivinäppyisestäni
ElatiivinäppyisestäsiElatiivinäppyisestämme
ElatiivinäppyisestänneElatiivinäppyisestään
ElatiivinäppyisestänsäMonikon elatiivinäppyisistä
Monikon elatiivinäppyisistäniMonikon elatiivinäppyisistäsi
Monikon elatiivinäppyisistämmeMonikon elatiivinäppyisistänne
Monikon elatiivinäppyisistäänMonikon elatiivinäppyisistänsä
IllatiivinäppyiseenIllatiivinäppyiseeni
IllatiivinäppyiseesiIllatiivinäppyiseemme
IllatiivinäppyiseenneIllatiivinäppyiseensä
Monikon illatiivinäppyisiinMonikon illatiivinäppyisiini
Monikon illatiivinäppyisiisiMonikon illatiivinäppyisiimme
Monikon illatiivinäppyisiinneMonikon illatiivinäppyisiinsä
AdessiivinäppyiselläAdessiivinäppyiselläni
AdessiivinäppyiselläsiAdessiivinäppyisellämme
AdessiivinäppyisellänneAdessiivinäppyisellään
AdessiivinäppyisellänsäMonikon adessiivinäppyisillä
Monikon adessiivinäppyisilläniMonikon adessiivinäppyisilläsi
Monikon adessiivinäppyisillämmeMonikon adessiivinäppyisillänne
Monikon adessiivinäppyisilläänMonikon adessiivinäppyisillänsä
AblatiivinäppyiseltäAblatiivinäppyiseltäni
AblatiivinäppyiseltäsiAblatiivinäppyiseltämme
AblatiivinäppyiseltänneAblatiivinäppyiseltään
AblatiivinäppyiseltänsäMonikon ablatiivinäppyisiltä
Monikon ablatiivinäppyisiltäniMonikon ablatiivinäppyisiltäsi
Monikon ablatiivinäppyisiltämmeMonikon ablatiivinäppyisiltänne
Monikon ablatiivinäppyisiltäänMonikon ablatiivinäppyisiltänsä
AllatiivinäppyiselleAllatiivinäppyiselleni
AllatiivinäppyisellesiAllatiivinäppyisellemme
AllatiivinäppyisellenneAllatiivinäppyiselleen
AllatiivinäppyisellensäMonikon allatiivinäppyisille
Monikon allatiivinäppyisilleniMonikon allatiivinäppyisillesi
Monikon allatiivinäppyisillemmeMonikon allatiivinäppyisillenne
Monikon allatiivinäppyisilleenMonikon allatiivinäppyisillensä
EssiivinäppyisenäEssiivinäppyisenäni
EssiivinäppyisenäsiEssiivinäppyisenämme
EssiivinäppyisenänneEssiivinäppyisenään
EssiivinäppyisenänsäMonikon essiivinäppyisinä
Monikon essiivinäppyisinäniMonikon essiivinäppyisinäsi
Monikon essiivinäppyisinämmeMonikon essiivinäppyisinänne
Monikon essiivinäppyisinäänMonikon essiivinäppyisinänsä
TranslatiivinäppyiseksiTranslatiivinäppyisekseni
TranslatiivinäppyiseksesiTranslatiivinäppyiseksemme
TranslatiivinäppyiseksenneTranslatiivinäppyisekseen
TranslatiivinäppyiseksensäMonikon translatiivinäppyisiksi
Monikon translatiivinäppyisikseniMonikon translatiivinäppyisiksesi
Monikon translatiivinäppyisiksemmeMonikon translatiivinäppyisiksenne
Monikon translatiivinäppyisikseenMonikon translatiivinäppyisiksensä
Monikon instruktiivinäppyisinAbessiivinäppyisettä
AbessiivinäppyisettäniAbessiivinäppyisettäsi
AbessiivinäppyisettämmeAbessiivinäppyisettänne
AbessiivinäppyisettäänAbessiivinäppyisettänsä
Monikon abessiivinäppyisittäMonikon abessiivinäppyisittäni
Monikon abessiivinäppyisittäsiMonikon abessiivinäppyisittämme
Monikon abessiivinäppyisittänneMonikon abessiivinäppyisittään
Monikon abessiivinäppyisittänsäMonikon komitatiivinäppyisine
Monikon komitatiivinäppyisineniMonikon komitatiivinäppyisinesi
Monikon komitatiivinäppyisinemmeMonikon komitatiivinäppyisinenne
Monikon komitatiivinäppyisineenMonikon komitatiivinäppyisinensä
Monikon akkusatiivinäppyisetMonikon akkusatiivinäppyiseni
Monikon akkusatiivinäppyisesiMonikon akkusatiivinäppyisemme
Monikon akkusatiivinäppyisenneMonikon akkusatiivinäppyisensä
AkkusatiivinäppyiseniAkkusatiivinäppyisesi
AkkusatiivinäppyisemmeAkkusatiivinäppyisenne
Akkusatiivinäppyisensä