| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | yöbaarit | Genetiivi | yöbaarin |
| Monikon genetiivi | yöbaarien | Partitiivi | yöbaaria |
| Monikon partitiivi | yöbaareja | Inessiivi | yöbaarissa |
| Monikon inessiivi | yöbaareissa | Elatiivi | yöbaarista |
| Monikon elatiivi | yöbaareista | Illatiivi | yöbaariin |
| Monikon illatiivi | yöbaareihin | Adessiivi | yöbaarilla |
| Monikon adessiivi | yöbaareilla | Ablatiivi | yöbaarilta |
| Monikon ablatiivi | yöbaareilta | Allatiivi | yöbaarille |
| Monikon allatiivi | yöbaareille | Essiivi | yöbaarina |
| Monikon essiivi | yöbaareina | Translatiivi | yöbaariksi |
| Monikon translatiivi | yöbaareiksi | Monikon instruktiivi | yöbaarein |
| Abessiivi | yöbaaritta | Monikon abessiivi | yöbaareitta |
| Monikon akkusatiivi | yöbaarit |