| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | äitihahmot | Genetiivi | äitihahmon |
| Monikon genetiivi | äitihahmojen | Partitiivi | äitihahmoa |
| Monikon partitiivi | äitihahmoja | Inessiivi | äitihahmossa |
| Monikon inessiivi | äitihahmoissa | Elatiivi | äitihahmosta |
| Monikon elatiivi | äitihahmoista | Illatiivi | äitihahmoon |
| Monikon illatiivi | äitihahmoihin | Adessiivi | äitihahmolla |
| Monikon adessiivi | äitihahmoilla | Ablatiivi | äitihahmolta |
| Monikon ablatiivi | äitihahmoilta | Allatiivi | äitihahmolle |
| Monikon allatiivi | äitihahmoille | Essiivi | äitihahmona |
| Monikon essiivi | äitihahmoina | Translatiivi | äitihahmoksi |
| Monikon translatiivi | äitihahmoiksi | Monikon instruktiivi | äitihahmoin |
| Abessiivi | äitihahmotta | Monikon abessiivi | äitihahmoitta |
| Monikon akkusatiivi | äitihahmot |