Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

    • IPA: [ˈjoxtɑːˈhːɑrɦɑːn]
KieliKäännökset
bulgariaизмамвам, мамя, извъртам
englantimisinform, deceive, lead astray, equivocate, misguide, pervert, wry, befuddle, misdirect, mislead
espanjaengañar, burlar, propiciar equivocarse, distraer
esperantotrompi
hollantimisleiden, bedriegen, wegdraaien, bedotten
italiaingannare, truffare, raggirare, sviare, disinformare, portare sulla cattiva strada
japani騙す (damasu), 欺く (azamuku)
kreikkaεξαπατώ (eksapató / exapató)
latinamentior, decipio
latviaapmānīt, maldināt
liettuaklaidinti
portugalienganar, desencaminhar
ranskatromper, leurrer, égarer, donner le change, induire en erreur, mésinformer
ruotsibedra, vilseleda, förvränga, förvanska, uttrycka sig tvetydigt
saksatäuschen, in die Irre führen, betrügen, irreführen, missleiten
tanskavildlede
turkkikaçamak konuşmak
tšekkisvést, klamat, oklamat
unkaribecsap, átver, megtéveszt
venäjäобманывать (obmanyvat), извращать (izvraštšat), обмануть (obmanut), извратить (izvratit), вводить в заблуждение (vvodit v zabluždenije), сбивать с пути (sbivat s puti), сбить с пути (sbit s puti), ввести в заблуждение (vvesti v zabluždenije), вводи́ть в заблужде́ние (vvodít v zabluždénije), ввести́ в заблужде́ние (vvestí v zabluždénije), обма́нывать (obmányvat), обману́ть (obmanút)

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensjohdan harhaanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensjohdat harhaan
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensjohdamme harhaanMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensjohdatte harhaan
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensjohtavat harhaanYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektijohdin harhaan
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektijohdit harhaanYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektijohti harhaan
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektijohdimme harhaanMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektijohditte harhaan
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektijohtivat harhaanYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensjohtaisin harhaan
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensjohtaisit harhaanYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensjohtaisi harhaan
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensjohtaisimme harhaanMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensjohtaisitte harhaan
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensjohtaisivat harhaanYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensjohda harhaan
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensjohtakoon harhaanMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensjohtakaamme harhaan
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensjohtakaa harhaanMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensjohtakoot harhaan
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensjohtanen harhaanYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensjohtanet harhaan
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensjohtanee harhaanMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensjohtanemme harhaan
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensjohtanette harhaanMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensjohtanevat harhaan

Luokat