Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
| Monikko | juosseet | Monikko | juosseeni |
| Monikko | juosseesi | Monikko | juosseemme |
| Monikko | juosseenne | Monikko | juosseensa |
| Genetiivi | juosseen | Genetiivi | juosseeni |
| Genetiivi | juosseesi | Genetiivi | juosseemme |
| Genetiivi | juosseenne | Genetiivi | juosseensa |
| Monikon genetiivi | juosseiden | Monikon genetiivi | juosseitten |
| Monikon genetiivi | juosseideni | Monikon genetiivi | juosseitteni |
| Monikon genetiivi | juosseidesi | Monikon genetiivi | juosseittesi |
| Monikon genetiivi | juosseidemme | Monikon genetiivi | juosseittemme |
| Monikon genetiivi | juosseidenne | Monikon genetiivi | juosseittenne |
| Monikon genetiivi | juosseidensa | Monikon genetiivi | juosseittensa |
| Partitiivi | juossutta | Partitiivi | juossuttani |
| Partitiivi | juossuttasi | Partitiivi | juossuttamme |
| Partitiivi | juossuttanne | Partitiivi | juossuttaan |
| Partitiivi | juossuttansa | Monikon partitiivi | juosseita |
| Monikon partitiivi | juosseitani | Monikon partitiivi | juosseitasi |
| Monikon partitiivi | juosseitamme | Monikon partitiivi | juosseitanne |
| Monikon partitiivi | juosseitaan | Monikon partitiivi | juosseitansa |
| Inessiivi | juosseessa | Inessiivi | juosseessani |
| Inessiivi | juosseessasi | Inessiivi | juosseessamme |
| Inessiivi | juosseessanne | Inessiivi | juosseessaan |
| Inessiivi | juosseessansa | Monikon inessiivi | juosseissa |
| Monikon inessiivi | juosseissani | Monikon inessiivi | juosseissasi |
| Monikon inessiivi | juosseissamme | Monikon inessiivi | juosseissanne |
| Monikon inessiivi | juosseissaan | Monikon inessiivi | juosseissansa |
| Elatiivi | juosseesta | Elatiivi | juosseestani |
| Elatiivi | juosseestasi | Elatiivi | juosseestamme |
| Elatiivi | juosseestanne | Elatiivi | juosseestaan |
| Elatiivi | juosseestansa | Monikon elatiivi | juosseista |
| Monikon elatiivi | juosseistani | Monikon elatiivi | juosseistasi |
| Monikon elatiivi | juosseistamme | Monikon elatiivi | juosseistanne |
| Monikon elatiivi | juosseistaan | Monikon elatiivi | juosseistansa |
| Illatiivi | juosseeseen | Illatiivi | juosseeseeni |
| Illatiivi | juosseeseesi | Illatiivi | juosseeseemme |
| Illatiivi | juosseeseenne | Illatiivi | juosseeseensa |
| Monikon illatiivi | juosseisiin | Monikon illatiivi | juosseihin |
| Monikon illatiivi | juosseisiini | Monikon illatiivi | juosseihini |
| Monikon illatiivi | juosseisiisi | Monikon illatiivi | juosseihisi |
| Monikon illatiivi | juosseisiimme | Monikon illatiivi | juosseihimme |
| Monikon illatiivi | juosseisiinne | Monikon illatiivi | juosseihinne |
| Monikon illatiivi | juosseisiinsa | Monikon illatiivi | juosseihinsa |
| Adessiivi | juosseella | Adessiivi | juosseellani |
| Adessiivi | juosseellasi | Adessiivi | juosseellamme |
| Adessiivi | juosseellanne | Adessiivi | juosseellaan |
| Adessiivi | juosseellansa | Monikon adessiivi | juosseilla |
| Monikon adessiivi | juosseillani | Monikon adessiivi | juosseillasi |
| Monikon adessiivi | juosseillamme | Monikon adessiivi | juosseillanne |
| Monikon adessiivi | juosseillaan | Monikon adessiivi | juosseillansa |
| Ablatiivi | juosseelta | Ablatiivi | juosseeltani |
| Ablatiivi | juosseeltasi | Ablatiivi | juosseeltamme |
| Ablatiivi | juosseeltanne | Ablatiivi | juosseeltaan |
| Ablatiivi | juosseeltansa | Monikon ablatiivi | juosseilta |
| Monikon ablatiivi | juosseiltani | Monikon ablatiivi | juosseiltasi |
| Monikon ablatiivi | juosseiltamme | Monikon ablatiivi | juosseiltanne |
| Monikon ablatiivi | juosseiltaan | Monikon ablatiivi | juosseiltansa |
| Allatiivi | juosseelle | Allatiivi | juosseelleni |
| Allatiivi | juosseellesi | Allatiivi | juosseellemme |
| Allatiivi | juosseellenne | Allatiivi | juosseelleen |
| Allatiivi | juosseellensa | Monikon allatiivi | juosseille |
| Monikon allatiivi | juosseilleni | Monikon allatiivi | juosseillesi |
| Monikon allatiivi | juosseillemme | Monikon allatiivi | juosseillenne |
| Monikon allatiivi | juosseilleen | Monikon allatiivi | juosseillensa |
| Essiivi | juosseena | Essiivi | juosseenani |
| Essiivi | juosseenasi | Essiivi | juosseenamme |
| Essiivi | juosseenanne | Essiivi | juosseenaan |
| Essiivi | juosseenansa | Monikon essiivi | juosseina |
| Monikon essiivi | juosseinani | Monikon essiivi | juosseinasi |
| Monikon essiivi | juosseinamme | Monikon essiivi | juosseinanne |
| Monikon essiivi | juosseinaan | Monikon essiivi | juosseinansa |
| Translatiivi | juosseeksi | Translatiivi | juosseekseni |
| Translatiivi | juosseeksesi | Translatiivi | juosseeksemme |
| Translatiivi | juosseeksenne | Translatiivi | juosseekseen |
| Translatiivi | juosseeksensa | Monikon translatiivi | juosseiksi |
| Monikon translatiivi | juosseikseni | Monikon translatiivi | juosseiksesi |
| Monikon translatiivi | juosseiksemme | Monikon translatiivi | juosseiksenne |
| Monikon translatiivi | juosseikseen | Monikon translatiivi | juosseiksensa |
| Monikon instruktiivi | juossein | Abessiivi | juosseetta |
| Abessiivi | juosseettani | Abessiivi | juosseettasi |
| Abessiivi | juosseettamme | Abessiivi | juosseettanne |
| Abessiivi | juosseettaan | Abessiivi | juosseettansa |
| Monikon abessiivi | juosseitta | Monikon abessiivi | juosseittani |
| Monikon abessiivi | juosseittasi | Monikon abessiivi | juosseittamme |
| Monikon abessiivi | juosseittanne | Monikon abessiivi | juosseittaan |
| Monikon abessiivi | juosseittansa | Monikon komitatiivi | juosseine |
| Monikon komitatiivi | juosseineni | Monikon komitatiivi | juosseinesi |
| Monikon komitatiivi | juosseinemme | Monikon komitatiivi | juosseinenne |
| Monikon komitatiivi | juosseineen | Monikon komitatiivi | juosseinensa |
| Monikon akkusatiivi | juosseet | Monikon akkusatiivi | juosseeni |
| Monikon akkusatiivi | juosseesi | Monikon akkusatiivi | juosseemme |
| Monikon akkusatiivi | juosseenne | Monikon akkusatiivi | juosseensa |
| Akkusatiivi | juosseeni | Akkusatiivi | juosseesi |
| Akkusatiivi | juosseemme | Akkusatiivi | juosseenne |
| Akkusatiivi | juosseensa |