Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Verbit
1.
2.

Määritelmät

Verbi

  1. tulla köyhäksi

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensköyhdynYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensköyhdyt
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensköyhtyyMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensköyhdymme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensköyhdytteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensköyhtyvät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiköyhdyinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiköyhdyit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiköyhtyiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiköyhdyimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiköyhdyitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiköyhtyivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensköyhtyisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensköyhtyisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensköyhtyisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensköyhtyisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensköyhtyisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensköyhtyisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensköyhdyYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensköyhtyköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensköyhtykäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensköyhtykää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensköyhtyköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensköyhtynen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensköyhtynetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensköyhtynee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensköyhtynemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensköyhtynette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensköyhtynevät