Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkokasvatetutMonikkokasvatettuni
MonikkokasvatettusiMonikkokasvatettumme
MonikkokasvatettunneMonikkokasvatettunsa
GenetiivikasvatetunGenetiivikasvatettuni
GenetiivikasvatettusiGenetiivikasvatettumme
GenetiivikasvatettunneGenetiivikasvatettunsa
Monikon genetiivikasvatettujenMonikon genetiivikasvatettujeni
Monikon genetiivikasvatettujesiMonikon genetiivikasvatettujemme
Monikon genetiivikasvatettujenneMonikon genetiivikasvatettujensa
PartitiivikasvatettuaPartitiivikasvatettuani
PartitiivikasvatettuasiPartitiivikasvatettuamme
PartitiivikasvatettuannePartitiivikasvatettuaan
PartitiivikasvatettuansaMonikon partitiivikasvatettuja
Monikon partitiivikasvatettujaniMonikon partitiivikasvatettujasi
Monikon partitiivikasvatettujammeMonikon partitiivikasvatettujanne
Monikon partitiivikasvatettujaanMonikon partitiivikasvatettujansa
InessiivikasvatetussaInessiivikasvatetussani
InessiivikasvatetussasiInessiivikasvatetussamme
InessiivikasvatetussanneInessiivikasvatetussaan
InessiivikasvatetussansaMonikon inessiivikasvatetuissa
Monikon inessiivikasvatetuissaniMonikon inessiivikasvatetuissasi
Monikon inessiivikasvatetuissammeMonikon inessiivikasvatetuissanne
Monikon inessiivikasvatetuissaanMonikon inessiivikasvatetuissansa
ElatiivikasvatetustaElatiivikasvatetustani
ElatiivikasvatetustasiElatiivikasvatetustamme
ElatiivikasvatetustanneElatiivikasvatetustaan
ElatiivikasvatetustansaMonikon elatiivikasvatetuista
Monikon elatiivikasvatetuistaniMonikon elatiivikasvatetuistasi
Monikon elatiivikasvatetuistammeMonikon elatiivikasvatetuistanne
Monikon elatiivikasvatetuistaanMonikon elatiivikasvatetuistansa
IllatiivikasvatettuunIllatiivikasvatettuuni
IllatiivikasvatettuusiIllatiivikasvatettuumme
IllatiivikasvatettuunneIllatiivikasvatettuunsa
Monikon illatiivikasvatettuihinMonikon illatiivikasvatettuihini
Monikon illatiivikasvatettuihisiMonikon illatiivikasvatettuihimme
Monikon illatiivikasvatettuihinneMonikon illatiivikasvatettuihinsa
AdessiivikasvatetullaAdessiivikasvatetullani
AdessiivikasvatetullasiAdessiivikasvatetullamme
AdessiivikasvatetullanneAdessiivikasvatetullaan
AdessiivikasvatetullansaMonikon adessiivikasvatetuilla
Monikon adessiivikasvatetuillaniMonikon adessiivikasvatetuillasi
Monikon adessiivikasvatetuillammeMonikon adessiivikasvatetuillanne
Monikon adessiivikasvatetuillaanMonikon adessiivikasvatetuillansa
AblatiivikasvatetultaAblatiivikasvatetultani
AblatiivikasvatetultasiAblatiivikasvatetultamme
AblatiivikasvatetultanneAblatiivikasvatetultaan
AblatiivikasvatetultansaMonikon ablatiivikasvatetuilta
Monikon ablatiivikasvatetuiltaniMonikon ablatiivikasvatetuiltasi
Monikon ablatiivikasvatetuiltammeMonikon ablatiivikasvatetuiltanne
Monikon ablatiivikasvatetuiltaanMonikon ablatiivikasvatetuiltansa
AllatiivikasvatetulleAllatiivikasvatetulleni
AllatiivikasvatetullesiAllatiivikasvatetullemme
AllatiivikasvatetullenneAllatiivikasvatetulleen
AllatiivikasvatetullensaMonikon allatiivikasvatetuille
Monikon allatiivikasvatetuilleniMonikon allatiivikasvatetuillesi
Monikon allatiivikasvatetuillemmeMonikon allatiivikasvatetuillenne
Monikon allatiivikasvatetuilleenMonikon allatiivikasvatetuillensa
EssiivikasvatettunaEssiivikasvatettunani
EssiivikasvatettunasiEssiivikasvatettunamme
EssiivikasvatettunanneEssiivikasvatettunaan
EssiivikasvatettunansaMonikon essiivikasvatettuina
Monikon essiivikasvatettuinaniMonikon essiivikasvatettuinasi
Monikon essiivikasvatettuinammeMonikon essiivikasvatettuinanne
Monikon essiivikasvatettuinaanMonikon essiivikasvatettuinansa
TranslatiivikasvatetuksiTranslatiivikasvatetukseni
TranslatiivikasvatetuksesiTranslatiivikasvatetuksemme
TranslatiivikasvatetuksenneTranslatiivikasvatetukseen
TranslatiivikasvatetuksensaMonikon translatiivikasvatetuiksi
Monikon translatiivikasvatetuikseniMonikon translatiivikasvatetuiksesi
Monikon translatiivikasvatetuiksemmeMonikon translatiivikasvatetuiksenne
Monikon translatiivikasvatetuikseenMonikon translatiivikasvatetuiksensa
Monikon instruktiivikasvatetuinAbessiivikasvatetutta
AbessiivikasvatetuttaniAbessiivikasvatetuttasi
AbessiivikasvatetuttammeAbessiivikasvatetuttanne
AbessiivikasvatetuttaanAbessiivikasvatetuttansa
Monikon abessiivikasvatetuittaMonikon abessiivikasvatetuittani
Monikon abessiivikasvatetuittasiMonikon abessiivikasvatetuittamme
Monikon abessiivikasvatetuittanneMonikon abessiivikasvatetuittaan
Monikon abessiivikasvatetuittansaMonikon komitatiivikasvatettuine
Monikon komitatiivikasvatettuineniMonikon komitatiivikasvatettuinesi
Monikon komitatiivikasvatettuinemmeMonikon komitatiivikasvatettuinenne
Monikon komitatiivikasvatettuineenMonikon komitatiivikasvatettuinensa
Monikon akkusatiivikasvatetutMonikon akkusatiivikasvatettuni
Monikon akkusatiivikasvatettusiMonikon akkusatiivikasvatettumme
Monikon akkusatiivikasvatettunneMonikon akkusatiivikasvatettunsa
AkkusatiivikasvatettuniAkkusatiivikasvatettusi
AkkusatiivikasvatettummeAkkusatiivikasvatettunne
Akkusatiivikasvatettunsa