Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
| Monikko | avaamat | Monikko | avaamani |
| Monikko | avaamasi | Monikko | avaamamme |
| Monikko | avaamanne | Monikko | avaamansa |
| Genetiivi | avaaman | Genetiivi | avaamani |
| Genetiivi | avaamasi | Genetiivi | avaamamme |
| Genetiivi | avaamanne | Genetiivi | avaamansa |
| Monikon genetiivi | avaamien | Monikon genetiivi | avaamieni |
| Monikon genetiivi | avaamiesi | Monikon genetiivi | avaamiemme |
| Monikon genetiivi | avaamienne | Monikon genetiivi | avaamiensa |
| Partitiivi | avaamaa | Partitiivi | avaamaani |
| Partitiivi | avaamaasi | Partitiivi | avaamaamme |
| Partitiivi | avaamaanne | Partitiivi | avaamaansa |
| Monikon partitiivi | avaamia | Monikon partitiivi | avaamiani |
| Monikon partitiivi | avaamiasi | Monikon partitiivi | avaamiamme |
| Monikon partitiivi | avaamianne | Monikon partitiivi | avaamiaan |
| Monikon partitiivi | avaamiansa | Inessiivi | avaamassa |
| Inessiivi | avaamassani | Inessiivi | avaamassasi |
| Inessiivi | avaamassamme | Inessiivi | avaamassanne |
| Inessiivi | avaamassaan | Inessiivi | avaamassansa |
| Monikon inessiivi | avaamissa | Monikon inessiivi | avaamissani |
| Monikon inessiivi | avaamissasi | Monikon inessiivi | avaamissamme |
| Monikon inessiivi | avaamissanne | Monikon inessiivi | avaamissaan |
| Monikon inessiivi | avaamissansa | Elatiivi | avaamasta |
| Elatiivi | avaamastani | Elatiivi | avaamastasi |
| Elatiivi | avaamastamme | Elatiivi | avaamastanne |
| Elatiivi | avaamastaan | Elatiivi | avaamastansa |
| Monikon elatiivi | avaamista | Monikon elatiivi | avaamistani |
| Monikon elatiivi | avaamistasi | Monikon elatiivi | avaamistamme |
| Monikon elatiivi | avaamistanne | Monikon elatiivi | avaamistaan |
| Monikon elatiivi | avaamistansa | Illatiivi | avaamaan |
| Illatiivi | avaamaani | Illatiivi | avaamaasi |
| Illatiivi | avaamaamme | Illatiivi | avaamaanne |
| Illatiivi | avaamaansa | Monikon illatiivi | avaamiin |
| Monikon illatiivi | avaamiini | Monikon illatiivi | avaamiisi |
| Monikon illatiivi | avaamiimme | Monikon illatiivi | avaamiinne |
| Monikon illatiivi | avaamiinsa | Adessiivi | avaamalla |
| Adessiivi | avaamallani | Adessiivi | avaamallasi |
| Adessiivi | avaamallamme | Adessiivi | avaamallanne |
| Adessiivi | avaamallaan | Adessiivi | avaamallansa |
| Monikon adessiivi | avaamilla | Monikon adessiivi | avaamillani |
| Monikon adessiivi | avaamillasi | Monikon adessiivi | avaamillamme |
| Monikon adessiivi | avaamillanne | Monikon adessiivi | avaamillaan |
| Monikon adessiivi | avaamillansa | Ablatiivi | avaamalta |
| Ablatiivi | avaamaltani | Ablatiivi | avaamaltasi |
| Ablatiivi | avaamaltamme | Ablatiivi | avaamaltanne |
| Ablatiivi | avaamaltaan | Ablatiivi | avaamaltansa |
| Monikon ablatiivi | avaamilta | Monikon ablatiivi | avaamiltani |
| Monikon ablatiivi | avaamiltasi | Monikon ablatiivi | avaamiltamme |
| Monikon ablatiivi | avaamiltanne | Monikon ablatiivi | avaamiltaan |
| Monikon ablatiivi | avaamiltansa | Allatiivi | avaamalle |
| Allatiivi | avaamalleni | Allatiivi | avaamallesi |
| Allatiivi | avaamallemme | Allatiivi | avaamallenne |
| Allatiivi | avaamalleen | Allatiivi | avaamallensa |
| Monikon allatiivi | avaamille | Monikon allatiivi | avaamilleni |
| Monikon allatiivi | avaamillesi | Monikon allatiivi | avaamillemme |
| Monikon allatiivi | avaamillenne | Monikon allatiivi | avaamilleen |
| Monikon allatiivi | avaamillensa | Essiivi | avaamana |
| Essiivi | avaamanani | Essiivi | avaamanasi |
| Essiivi | avaamanamme | Essiivi | avaamananne |
| Essiivi | avaamanaan | Essiivi | avaamanansa |
| Monikon essiivi | avaamina | Monikon essiivi | avaaminani |
| Monikon essiivi | avaaminasi | Monikon essiivi | avaaminamme |
| Monikon essiivi | avaaminanne | Monikon essiivi | avaaminaan |
| Monikon essiivi | avaaminansa | Translatiivi | avaamaksi |
| Translatiivi | avaamakseni | Translatiivi | avaamaksesi |
| Translatiivi | avaamaksemme | Translatiivi | avaamaksenne |
| Translatiivi | avaamakseen | Translatiivi | avaamaksensa |
| Monikon translatiivi | avaamiksi | Monikon translatiivi | avaamikseni |
| Monikon translatiivi | avaamiksesi | Monikon translatiivi | avaamiksemme |
| Monikon translatiivi | avaamiksenne | Monikon translatiivi | avaamikseen |
| Monikon translatiivi | avaamiksensa | Monikon instruktiivi | avaamin |
| Abessiivi | avaamatta | Abessiivi | avaamattani |
| Abessiivi | avaamattasi | Abessiivi | avaamattamme |
| Abessiivi | avaamattanne | Abessiivi | avaamattaan |
| Abessiivi | avaamattansa | Monikon abessiivi | avaamitta |
| Monikon abessiivi | avaamittani | Monikon abessiivi | avaamittasi |
| Monikon abessiivi | avaamittamme | Monikon abessiivi | avaamittanne |
| Monikon abessiivi | avaamittaan | Monikon abessiivi | avaamittansa |
| Monikon komitatiivi | avaamine | Monikon komitatiivi | avaamineni |
| Monikon komitatiivi | avaaminesi | Monikon komitatiivi | avaaminemme |
| Monikon komitatiivi | avaaminenne | Monikon komitatiivi | avaamineen |
| Monikon komitatiivi | avaaminensa | Monikon akkusatiivi | avaamat |
| Monikon akkusatiivi | avaamani | Monikon akkusatiivi | avaamasi |
| Monikon akkusatiivi | avaamamme | Monikon akkusatiivi | avaamanne |
| Monikon akkusatiivi | avaamansa | Akkusatiivi | avaamani |
| Akkusatiivi | avaamasi | Akkusatiivi | avaamamme |
| Akkusatiivi | avaamanne | Akkusatiivi | avaamansa |