Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenUK
3.slangi
  • ÄäntäminenUS
4.slangi
  • ÄäntäminenUS
5.slangi
6.
7.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. nopea, vauhdikas, halukas menemään
  2. kaupaksi käyvä

Esimerkit

  • Hän on menevä mies.
    • He is a busy man.
  • Hän osti uuden menevän takin.
    • She bought a fashionable new coat.
  • menevää musiikkia

Taivutusmuodot

MonikkomenevätMonikkomeneväni
MonikkomeneväsiMonikkomenevämme
MonikkomenevänneMonikkomenevänsä
GenetiivimenevänGenetiivimeneväni
GenetiivimeneväsiGenetiivimenevämme
GenetiivimenevänneGenetiivimenevänsä
Monikon genetiivimenevienMonikon genetiivimenevieni
Monikon genetiivimeneviesiMonikon genetiivimeneviemme
Monikon genetiivimenevienneMonikon genetiivimeneviensä
PartitiivimenevääPartitiivimenevääni
PartitiivimenevääsiPartitiivimeneväämme
PartitiivimeneväännePartitiivimeneväänsä
Monikon partitiivimeneviäMonikon partitiivimeneviäni
Monikon partitiivimeneviäsiMonikon partitiivimeneviämme
Monikon partitiivimeneviänneMonikon partitiivimeneviään
Monikon partitiivimeneviänsäInessiivimenevässä
InessiivimenevässäniInessiivimenevässäsi
InessiivimenevässämmeInessiivimenevässänne
InessiivimenevässäänInessiivimenevässänsä
Monikon inessiivimenevissäMonikon inessiivimenevissäni
Monikon inessiivimenevissäsiMonikon inessiivimenevissämme
Monikon inessiivimenevissänneMonikon inessiivimenevissään
Monikon inessiivimenevissänsäElatiivimenevästä
ElatiivimenevästäniElatiivimenevästäsi
ElatiivimenevästämmeElatiivimenevästänne
ElatiivimenevästäänElatiivimenevästänsä
Monikon elatiivimenevistäMonikon elatiivimenevistäni
Monikon elatiivimenevistäsiMonikon elatiivimenevistämme
Monikon elatiivimenevistänneMonikon elatiivimenevistään
Monikon elatiivimenevistänsäIllatiivimenevään
IllatiivimenevääniIllatiivimenevääsi
IllatiivimeneväämmeIllatiivimeneväänne
IllatiivimeneväänsäMonikon illatiivimeneviin
Monikon illatiivimeneviiniMonikon illatiivimeneviisi
Monikon illatiivimeneviimmeMonikon illatiivimeneviinne
Monikon illatiivimeneviinsäAdessiivimenevällä
AdessiivimenevälläniAdessiivimenevälläsi
AdessiivimenevällämmeAdessiivimenevällänne
AdessiivimenevälläänAdessiivimenevällänsä
Monikon adessiivimenevilläMonikon adessiivimenevilläni
Monikon adessiivimenevilläsiMonikon adessiivimenevillämme
Monikon adessiivimenevillänneMonikon adessiivimenevillään
Monikon adessiivimenevillänsäAblatiivimenevältä
AblatiivimenevältäniAblatiivimenevältäsi
AblatiivimenevältämmeAblatiivimenevältänne
AblatiivimenevältäänAblatiivimenevältänsä
Monikon ablatiivimeneviltäMonikon ablatiivimeneviltäni
Monikon ablatiivimeneviltäsiMonikon ablatiivimeneviltämme
Monikon ablatiivimeneviltänneMonikon ablatiivimeneviltään
Monikon ablatiivimeneviltänsäAllatiivimenevälle
AllatiivimenevälleniAllatiivimenevällesi
AllatiivimenevällemmeAllatiivimenevällenne
AllatiivimenevälleenAllatiivimenevällensä
Monikon allatiivimenevilleMonikon allatiivimenevilleni
Monikon allatiivimenevillesiMonikon allatiivimenevillemme
Monikon allatiivimenevillenneMonikon allatiivimenevilleen
Monikon allatiivimenevillensäEssiivimenevänä
EssiivimenevänäniEssiivimenevänäsi
EssiivimenevänämmeEssiivimenevänänne
EssiivimenevänäänEssiivimenevänänsä
Monikon essiivimenevinäMonikon essiivimenevinäni
Monikon essiivimenevinäsiMonikon essiivimenevinämme
Monikon essiivimenevinänneMonikon essiivimenevinään
Monikon essiivimenevinänsäTranslatiivimeneväksi
TranslatiivimeneväkseniTranslatiivimeneväksesi
TranslatiivimeneväksemmeTranslatiivimeneväksenne
TranslatiivimeneväkseenTranslatiivimeneväksensä
Monikon translatiivimeneviksiMonikon translatiivimenevikseni
Monikon translatiivimeneviksesiMonikon translatiivimeneviksemme
Monikon translatiivimeneviksenneMonikon translatiivimenevikseen
Monikon translatiivimeneviksensäMonikon instruktiivimenevin
AbessiivimenevättäAbessiivimenevättäni
AbessiivimenevättäsiAbessiivimenevättämme
AbessiivimenevättänneAbessiivimenevättään
AbessiivimenevättänsäMonikon abessiivimenevittä
Monikon abessiivimenevittäniMonikon abessiivimenevittäsi
Monikon abessiivimenevittämmeMonikon abessiivimenevittänne
Monikon abessiivimenevittäänMonikon abessiivimenevittänsä
Monikon komitatiivimenevineMonikon komitatiivimenevineni
Monikon komitatiivimenevinesiMonikon komitatiivimenevinemme
Monikon komitatiivimenevinenneMonikon komitatiivimenevineen
Monikon komitatiivimenevinensäKomparatiivimenevämpi
SuperlatiivimenevinMonikon akkusatiivimenevät
Monikon akkusatiivimeneväniMonikon akkusatiivimeneväsi
Monikon akkusatiivimenevämmeMonikon akkusatiivimenevänne
Monikon akkusatiivimenevänsäAkkusatiivimeneväni
AkkusatiivimeneväsiAkkusatiivimenevämme
AkkusatiivimenevänneAkkusatiivimenevänsä