| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | slangi | ||
| 4. | slangi | ||
| 5. | slangi | ||
| 6. | |||
| 7. | |||
| Monikko | menevät | Monikko | meneväni |
| Monikko | meneväsi | Monikko | menevämme |
| Monikko | menevänne | Monikko | menevänsä |
| Genetiivi | menevän | Genetiivi | meneväni |
| Genetiivi | meneväsi | Genetiivi | menevämme |
| Genetiivi | menevänne | Genetiivi | menevänsä |
| Monikon genetiivi | menevien | Monikon genetiivi | menevieni |
| Monikon genetiivi | meneviesi | Monikon genetiivi | meneviemme |
| Monikon genetiivi | menevienne | Monikon genetiivi | meneviensä |
| Partitiivi | menevää | Partitiivi | menevääni |
| Partitiivi | menevääsi | Partitiivi | meneväämme |
| Partitiivi | meneväänne | Partitiivi | meneväänsä |
| Monikon partitiivi | meneviä | Monikon partitiivi | meneviäni |
| Monikon partitiivi | meneviäsi | Monikon partitiivi | meneviämme |
| Monikon partitiivi | meneviänne | Monikon partitiivi | meneviään |
| Monikon partitiivi | meneviänsä | Inessiivi | menevässä |
| Inessiivi | menevässäni | Inessiivi | menevässäsi |
| Inessiivi | menevässämme | Inessiivi | menevässänne |
| Inessiivi | menevässään | Inessiivi | menevässänsä |
| Monikon inessiivi | menevissä | Monikon inessiivi | menevissäni |
| Monikon inessiivi | menevissäsi | Monikon inessiivi | menevissämme |
| Monikon inessiivi | menevissänne | Monikon inessiivi | menevissään |
| Monikon inessiivi | menevissänsä | Elatiivi | menevästä |
| Elatiivi | menevästäni | Elatiivi | menevästäsi |
| Elatiivi | menevästämme | Elatiivi | menevästänne |
| Elatiivi | menevästään | Elatiivi | menevästänsä |
| Monikon elatiivi | menevistä | Monikon elatiivi | menevistäni |
| Monikon elatiivi | menevistäsi | Monikon elatiivi | menevistämme |
| Monikon elatiivi | menevistänne | Monikon elatiivi | menevistään |
| Monikon elatiivi | menevistänsä | Illatiivi | menevään |
| Illatiivi | menevääni | Illatiivi | menevääsi |
| Illatiivi | meneväämme | Illatiivi | meneväänne |
| Illatiivi | meneväänsä | Monikon illatiivi | meneviin |
| Monikon illatiivi | meneviini | Monikon illatiivi | meneviisi |
| Monikon illatiivi | meneviimme | Monikon illatiivi | meneviinne |
| Monikon illatiivi | meneviinsä | Adessiivi | menevällä |
| Adessiivi | menevälläni | Adessiivi | menevälläsi |
| Adessiivi | menevällämme | Adessiivi | menevällänne |
| Adessiivi | menevällään | Adessiivi | menevällänsä |
| Monikon adessiivi | menevillä | Monikon adessiivi | menevilläni |
| Monikon adessiivi | menevilläsi | Monikon adessiivi | menevillämme |
| Monikon adessiivi | menevillänne | Monikon adessiivi | menevillään |
| Monikon adessiivi | menevillänsä | Ablatiivi | menevältä |
| Ablatiivi | menevältäni | Ablatiivi | menevältäsi |
| Ablatiivi | menevältämme | Ablatiivi | menevältänne |
| Ablatiivi | menevältään | Ablatiivi | menevältänsä |
| Monikon ablatiivi | meneviltä | Monikon ablatiivi | meneviltäni |
| Monikon ablatiivi | meneviltäsi | Monikon ablatiivi | meneviltämme |
| Monikon ablatiivi | meneviltänne | Monikon ablatiivi | meneviltään |
| Monikon ablatiivi | meneviltänsä | Allatiivi | menevälle |
| Allatiivi | menevälleni | Allatiivi | menevällesi |
| Allatiivi | menevällemme | Allatiivi | menevällenne |
| Allatiivi | menevälleen | Allatiivi | menevällensä |
| Monikon allatiivi | meneville | Monikon allatiivi | menevilleni |
| Monikon allatiivi | menevillesi | Monikon allatiivi | menevillemme |
| Monikon allatiivi | menevillenne | Monikon allatiivi | menevilleen |
| Monikon allatiivi | menevillensä | Essiivi | menevänä |
| Essiivi | menevänäni | Essiivi | menevänäsi |
| Essiivi | menevänämme | Essiivi | menevänänne |
| Essiivi | menevänään | Essiivi | menevänänsä |
| Monikon essiivi | menevinä | Monikon essiivi | menevinäni |
| Monikon essiivi | menevinäsi | Monikon essiivi | menevinämme |
| Monikon essiivi | menevinänne | Monikon essiivi | menevinään |
| Monikon essiivi | menevinänsä | Translatiivi | meneväksi |
| Translatiivi | meneväkseni | Translatiivi | meneväksesi |
| Translatiivi | meneväksemme | Translatiivi | meneväksenne |
| Translatiivi | meneväkseen | Translatiivi | meneväksensä |
| Monikon translatiivi | meneviksi | Monikon translatiivi | menevikseni |
| Monikon translatiivi | meneviksesi | Monikon translatiivi | meneviksemme |
| Monikon translatiivi | meneviksenne | Monikon translatiivi | menevikseen |
| Monikon translatiivi | meneviksensä | Monikon instruktiivi | menevin |
| Abessiivi | menevättä | Abessiivi | menevättäni |
| Abessiivi | menevättäsi | Abessiivi | menevättämme |
| Abessiivi | menevättänne | Abessiivi | menevättään |
| Abessiivi | menevättänsä | Monikon abessiivi | menevittä |
| Monikon abessiivi | menevittäni | Monikon abessiivi | menevittäsi |
| Monikon abessiivi | menevittämme | Monikon abessiivi | menevittänne |
| Monikon abessiivi | menevittään | Monikon abessiivi | menevittänsä |
| Monikon komitatiivi | menevine | Monikon komitatiivi | menevineni |
| Monikon komitatiivi | menevinesi | Monikon komitatiivi | menevinemme |
| Monikon komitatiivi | menevinenne | Monikon komitatiivi | menevineen |
| Monikon komitatiivi | menevinensä | Komparatiivi | menevämpi |
| Superlatiivi | menevin | Monikon akkusatiivi | menevät |
| Monikon akkusatiivi | meneväni | Monikon akkusatiivi | meneväsi |
| Monikon akkusatiivi | menevämme | Monikon akkusatiivi | menevänne |
| Monikon akkusatiivi | menevänsä | Akkusatiivi | meneväni |
| Akkusatiivi | meneväsi | Akkusatiivi | menevämme |
| Akkusatiivi | menevänne | Akkusatiivi | menevänsä |