| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | havut | Genetiivi | havun |
| Monikon genetiivi | havujen | Partitiivi | havua |
| Monikon partitiivi | havuja | Inessiivi | havussa |
| Monikon inessiivi | havuissa | Elatiivi | havusta |
| Monikon elatiivi | havuista | Illatiivi | havuun |
| Monikon illatiivi | havuihin | Adessiivi | havulla |
| Monikon adessiivi | havuilla | Ablatiivi | havulta |
| Monikon ablatiivi | havuilta | Allatiivi | havulle |
| Monikon allatiivi | havuille | Essiivi | havuna |
| Monikon essiivi | havuina | Translatiivi | havuksi |
| Monikon translatiivi | havuiksi | Monikon instruktiivi | havuin |
| Abessiivi | havutta | Monikon abessiivi | havuitta |
| Monikon akkusatiivi | havut |