| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| Monikko | valaistut | Monikko | valaistumme |
| Monikko | valaistuni | Monikko | valaistusi |
| Monikko | valaistunne | Monikko | valaistunsa |
| Genetiivi | valaistun | Genetiivi | valaistumme |
| Genetiivi | valaistuni | Genetiivi | valaistusi |
| Genetiivi | valaistunne | Genetiivi | valaistunsa |
| Monikon genetiivi | valaistujen | Monikon genetiivi | valaistujeni |
| Monikon genetiivi | valaistujesi | Monikon genetiivi | valaistujemme |
| Monikon genetiivi | valaistujenne | Monikon genetiivi | valaistujensa |
| Partitiivi | valaistua | Partitiivi | valaistuani |
| Partitiivi | valaistuasi | Partitiivi | valaistuamme |
| Partitiivi | valaistuanne | Partitiivi | valaistuaan |
| Partitiivi | valaistuansa | Monikon partitiivi | valaistuja |
| Monikon partitiivi | valaistujani | Monikon partitiivi | valaistujasi |
| Monikon partitiivi | valaistujamme | Monikon partitiivi | valaistujanne |
| Monikon partitiivi | valaistujaan | Monikon partitiivi | valaistujansa |
| Inessiivi | valaistussa | Inessiivi | valaistussani |
| Inessiivi | valaistussasi | Inessiivi | valaistussamme |
| Inessiivi | valaistussanne | Inessiivi | valaistussaan |
| Inessiivi | valaistussansa | Monikon inessiivi | valaistuissa |
| Monikon inessiivi | valaistuissani | Monikon inessiivi | valaistuissasi |
| Monikon inessiivi | valaistuissamme | Monikon inessiivi | valaistuissanne |
| Monikon inessiivi | valaistuissaan | Monikon inessiivi | valaistuissansa |
| Elatiivi | valaistusta | Elatiivi | valaistustani |
| Elatiivi | valaistustasi | Elatiivi | valaistustamme |
| Elatiivi | valaistustanne | Elatiivi | valaistustaan |
| Elatiivi | valaistustansa | Monikon elatiivi | valaistuista |
| Monikon elatiivi | valaistuistani | Monikon elatiivi | valaistuistasi |
| Monikon elatiivi | valaistuistamme | Monikon elatiivi | valaistuistanne |
| Monikon elatiivi | valaistuistaan | Monikon elatiivi | valaistuistansa |
| Illatiivi | valaistuun | Illatiivi | valaistuuni |
| Illatiivi | valaistuusi | Illatiivi | valaistuumme |
| Illatiivi | valaistuunne | Illatiivi | valaistuunsa |
| Monikon illatiivi | valaistuihin | Monikon illatiivi | valaistuihini |
| Monikon illatiivi | valaistuihisi | Monikon illatiivi | valaistuihimme |
| Monikon illatiivi | valaistuihinne | Monikon illatiivi | valaistuihinsa |
| Adessiivi | valaistulla | Adessiivi | valaistullani |
| Adessiivi | valaistullasi | Adessiivi | valaistullamme |
| Adessiivi | valaistullanne | Adessiivi | valaistullaan |
| Adessiivi | valaistullansa | Monikon adessiivi | valaistuilla |
| Monikon adessiivi | valaistuillani | Monikon adessiivi | valaistuillasi |
| Monikon adessiivi | valaistuillamme | Monikon adessiivi | valaistuillanne |
| Monikon adessiivi | valaistuillaan | Monikon adessiivi | valaistuillansa |
| Ablatiivi | valaistulta | Ablatiivi | valaistultani |
| Ablatiivi | valaistultasi | Ablatiivi | valaistultamme |
| Ablatiivi | valaistultanne | Ablatiivi | valaistultaan |
| Ablatiivi | valaistultansa | Monikon ablatiivi | valaistuilta |
| Monikon ablatiivi | valaistuiltani | Monikon ablatiivi | valaistuiltasi |
| Monikon ablatiivi | valaistuiltamme | Monikon ablatiivi | valaistuiltanne |
| Monikon ablatiivi | valaistuiltaan | Monikon ablatiivi | valaistuiltansa |
| Allatiivi | valaistulle | Allatiivi | valaistulleni |
| Allatiivi | valaistullesi | Allatiivi | valaistullemme |
| Allatiivi | valaistullenne | Allatiivi | valaistulleen |
| Allatiivi | valaistullensa | Monikon allatiivi | valaistuille |
| Monikon allatiivi | valaistuilleni | Monikon allatiivi | valaistuillesi |
| Monikon allatiivi | valaistuillemme | Monikon allatiivi | valaistuillenne |
| Monikon allatiivi | valaistuilleen | Monikon allatiivi | valaistuillensa |
| Essiivi | valaistuna | Essiivi | valaistunani |
| Essiivi | valaistunasi | Essiivi | valaistunamme |
| Essiivi | valaistunanne | Essiivi | valaistunaan |
| Essiivi | valaistunansa | Monikon essiivi | valaistuina |
| Monikon essiivi | valaistuinani | Monikon essiivi | valaistuinasi |
| Monikon essiivi | valaistuinamme | Monikon essiivi | valaistuinanne |
| Monikon essiivi | valaistuinaan | Monikon essiivi | valaistuinansa |
| Translatiivi | valaistukseen | Translatiivi | valaistuksi |
| Translatiivi | valaistukseni | Translatiivi | valaistuksesi |
| Translatiivi | valaistuksemme | Translatiivi | valaistuksenne |
| Translatiivi | valaistuksensa | Monikon translatiivi | valaistuiksi |
| Monikon translatiivi | valaistuikseni | Monikon translatiivi | valaistuiksesi |
| Monikon translatiivi | valaistuiksemme | Monikon translatiivi | valaistuiksenne |
| Monikon translatiivi | valaistuikseen | Monikon translatiivi | valaistuiksensa |
| Monikon instruktiivi | valaistuin | Abessiivi | valaistutta |
| Abessiivi | valaistuttani | Abessiivi | valaistuttasi |
| Abessiivi | valaistuttamme | Abessiivi | valaistuttanne |
| Abessiivi | valaistuttaan | Abessiivi | valaistuttansa |
| Monikon abessiivi | valaistuitta | Monikon abessiivi | valaistuittani |
| Monikon abessiivi | valaistuittasi | Monikon abessiivi | valaistuittamme |
| Monikon abessiivi | valaistuittanne | Monikon abessiivi | valaistuittaan |
| Monikon abessiivi | valaistuittansa | Monikon komitatiivi | valaistuine |
| Monikon komitatiivi | valaistuineni | Monikon komitatiivi | valaistuinesi |
| Monikon komitatiivi | valaistuinemme | Monikon komitatiivi | valaistuinenne |
| Monikon komitatiivi | valaistuineen | Monikon komitatiivi | valaistuinensa |
| Monikon akkusatiivi | valaistut | Monikon akkusatiivi | valaistumme |
| Monikon akkusatiivi | valaistuni | Monikon akkusatiivi | valaistusi |
| Monikon akkusatiivi | valaistunne | Monikon akkusatiivi | valaistunsa |
| Akkusatiivi | valaistumme | Akkusatiivi | valaistuni |
| Akkusatiivi | valaistusi | Akkusatiivi | valaistunne |
| Akkusatiivi | valaistunsa |