Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
  • ÄäntäminenUS
3.
4.
  • ÄäntäminenUS
5.

Taivutusmuodot

MonikkovalaistutMonikkovalaistumme
MonikkovalaistuniMonikkovalaistusi
MonikkovalaistunneMonikkovalaistunsa
GenetiivivalaistunGenetiivivalaistumme
GenetiivivalaistuniGenetiivivalaistusi
GenetiivivalaistunneGenetiivivalaistunsa
Monikon genetiivivalaistujenMonikon genetiivivalaistujeni
Monikon genetiivivalaistujesiMonikon genetiivivalaistujemme
Monikon genetiivivalaistujenneMonikon genetiivivalaistujensa
PartitiivivalaistuaPartitiivivalaistuani
PartitiivivalaistuasiPartitiivivalaistuamme
PartitiivivalaistuannePartitiivivalaistuaan
PartitiivivalaistuansaMonikon partitiivivalaistuja
Monikon partitiivivalaistujaniMonikon partitiivivalaistujasi
Monikon partitiivivalaistujammeMonikon partitiivivalaistujanne
Monikon partitiivivalaistujaanMonikon partitiivivalaistujansa
InessiivivalaistussaInessiivivalaistussani
InessiivivalaistussasiInessiivivalaistussamme
InessiivivalaistussanneInessiivivalaistussaan
InessiivivalaistussansaMonikon inessiivivalaistuissa
Monikon inessiivivalaistuissaniMonikon inessiivivalaistuissasi
Monikon inessiivivalaistuissammeMonikon inessiivivalaistuissanne
Monikon inessiivivalaistuissaanMonikon inessiivivalaistuissansa
ElatiivivalaistustaElatiivivalaistustani
ElatiivivalaistustasiElatiivivalaistustamme
ElatiivivalaistustanneElatiivivalaistustaan
ElatiivivalaistustansaMonikon elatiivivalaistuista
Monikon elatiivivalaistuistaniMonikon elatiivivalaistuistasi
Monikon elatiivivalaistuistammeMonikon elatiivivalaistuistanne
Monikon elatiivivalaistuistaanMonikon elatiivivalaistuistansa
IllatiivivalaistuunIllatiivivalaistuuni
IllatiivivalaistuusiIllatiivivalaistuumme
IllatiivivalaistuunneIllatiivivalaistuunsa
Monikon illatiivivalaistuihinMonikon illatiivivalaistuihini
Monikon illatiivivalaistuihisiMonikon illatiivivalaistuihimme
Monikon illatiivivalaistuihinneMonikon illatiivivalaistuihinsa
AdessiivivalaistullaAdessiivivalaistullani
AdessiivivalaistullasiAdessiivivalaistullamme
AdessiivivalaistullanneAdessiivivalaistullaan
AdessiivivalaistullansaMonikon adessiivivalaistuilla
Monikon adessiivivalaistuillaniMonikon adessiivivalaistuillasi
Monikon adessiivivalaistuillammeMonikon adessiivivalaistuillanne
Monikon adessiivivalaistuillaanMonikon adessiivivalaistuillansa
AblatiivivalaistultaAblatiivivalaistultani
AblatiivivalaistultasiAblatiivivalaistultamme
AblatiivivalaistultanneAblatiivivalaistultaan
AblatiivivalaistultansaMonikon ablatiivivalaistuilta
Monikon ablatiivivalaistuiltaniMonikon ablatiivivalaistuiltasi
Monikon ablatiivivalaistuiltammeMonikon ablatiivivalaistuiltanne
Monikon ablatiivivalaistuiltaanMonikon ablatiivivalaistuiltansa
AllatiivivalaistulleAllatiivivalaistulleni
AllatiivivalaistullesiAllatiivivalaistullemme
AllatiivivalaistullenneAllatiivivalaistulleen
AllatiivivalaistullensaMonikon allatiivivalaistuille
Monikon allatiivivalaistuilleniMonikon allatiivivalaistuillesi
Monikon allatiivivalaistuillemmeMonikon allatiivivalaistuillenne
Monikon allatiivivalaistuilleenMonikon allatiivivalaistuillensa
EssiivivalaistunaEssiivivalaistunani
EssiivivalaistunasiEssiivivalaistunamme
EssiivivalaistunanneEssiivivalaistunaan
EssiivivalaistunansaMonikon essiivivalaistuina
Monikon essiivivalaistuinaniMonikon essiivivalaistuinasi
Monikon essiivivalaistuinammeMonikon essiivivalaistuinanne
Monikon essiivivalaistuinaanMonikon essiivivalaistuinansa
TranslatiivivalaistukseenTranslatiivivalaistuksi
TranslatiivivalaistukseniTranslatiivivalaistuksesi
TranslatiivivalaistuksemmeTranslatiivivalaistuksenne
TranslatiivivalaistuksensaMonikon translatiivivalaistuiksi
Monikon translatiivivalaistuikseniMonikon translatiivivalaistuiksesi
Monikon translatiivivalaistuiksemmeMonikon translatiivivalaistuiksenne
Monikon translatiivivalaistuikseenMonikon translatiivivalaistuiksensa
Monikon instruktiivivalaistuinAbessiivivalaistutta
AbessiivivalaistuttaniAbessiivivalaistuttasi
AbessiivivalaistuttammeAbessiivivalaistuttanne
AbessiivivalaistuttaanAbessiivivalaistuttansa
Monikon abessiivivalaistuittaMonikon abessiivivalaistuittani
Monikon abessiivivalaistuittasiMonikon abessiivivalaistuittamme
Monikon abessiivivalaistuittanneMonikon abessiivivalaistuittaan
Monikon abessiivivalaistuittansaMonikon komitatiivivalaistuine
Monikon komitatiivivalaistuineniMonikon komitatiivivalaistuinesi
Monikon komitatiivivalaistuinemmeMonikon komitatiivivalaistuinenne
Monikon komitatiivivalaistuineenMonikon komitatiivivalaistuinensa
Monikon akkusatiivivalaistutMonikon akkusatiivivalaistumme
Monikon akkusatiivivalaistuniMonikon akkusatiivivalaistusi
Monikon akkusatiivivalaistunneMonikon akkusatiivivalaistunsa
AkkusatiivivalaistummeAkkusatiivivalaistuni
AkkusatiivivalaistusiAkkusatiivivalaistunne
Akkusatiivivalaistunsa