| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | laughing |
| Monikko | nauramiset | Genetiivi | nauramisen |
| Monikon genetiivi | nauramisten | Monikon genetiivi | nauramisien |
| Partitiivi | nauramista | Monikon partitiivi | nauramisia |
| Inessiivi | nauramisessa | Monikon inessiivi | nauramisissa |
| Elatiivi | nauramisesta | Monikon elatiivi | nauramisista |
| Illatiivi | nauramiseen | Monikon illatiivi | nauramisiin |
| Adessiivi | nauramisella | Monikon adessiivi | nauramisilla |
| Ablatiivi | nauramiselta | Monikon ablatiivi | nauramisilta |
| Allatiivi | nauramiselle | Monikon allatiivi | nauramisille |
| Essiivi | nauramisena | Monikon essiivi | nauramisina |
| Translatiivi | nauramiseksi | Monikon translatiivi | nauramisiksi |
| Monikon instruktiivi | nauramisin | Abessiivi | nauramisetta |
| Monikon abessiivi | nauramisitta | Monikon akkusatiivi | nauramiset |