Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
| Monikko | kypsimmät | Monikko | kypsimpäni |
| Monikko | kypsimpäsi | Monikko | kypsimpämme |
| Monikko | kypsimpänne | Monikko | kypsimpänsä |
| Genetiivi | kypsimmän | Genetiivi | kypsimpäni |
| Genetiivi | kypsimpäsi | Genetiivi | kypsimpämme |
| Genetiivi | kypsimpänne | Genetiivi | kypsimpänsä |
| Monikon genetiivi | kypsimpien | Monikon genetiivi | kypsinten |
| Monikon genetiivi | kypsimpieni | Monikon genetiivi | kypsinteni |
| Monikon genetiivi | kypsimpiesi | Monikon genetiivi | kypsintesi |
| Monikon genetiivi | kypsimpiemme | Monikon genetiivi | kypsintemme |
| Monikon genetiivi | kypsimpienne | Monikon genetiivi | kypsintenne |
| Monikon genetiivi | kypsimpiensä | Monikon genetiivi | kypsintensä |
| Partitiivi | kypsintä | Partitiivi | kypsintäni |
| Partitiivi | kypsintäsi | Partitiivi | kypsintämme |
| Partitiivi | kypsintänne | Partitiivi | kypsintään |
| Partitiivi | kypsintänsä | Monikon partitiivi | kypsimpiä |
| Monikon partitiivi | kypsimpiäni | Monikon partitiivi | kypsimpiäsi |
| Monikon partitiivi | kypsimpiämme | Monikon partitiivi | kypsimpiänne |
| Monikon partitiivi | kypsimpiään | Monikon partitiivi | kypsimpiänsä |
| Inessiivi | kypsimmässä | Inessiivi | kypsimmässäni |
| Inessiivi | kypsimmässäsi | Inessiivi | kypsimmässämme |
| Inessiivi | kypsimmässänne | Inessiivi | kypsimmässään |
| Inessiivi | kypsimmässänsä | Monikon inessiivi | kypsimmissä |
| Monikon inessiivi | kypsimmissäni | Monikon inessiivi | kypsimmissäsi |
| Monikon inessiivi | kypsimmissämme | Monikon inessiivi | kypsimmissänne |
| Monikon inessiivi | kypsimmissään | Monikon inessiivi | kypsimmissänsä |
| Elatiivi | kypsimmästä | Elatiivi | kypsimmästäni |
| Elatiivi | kypsimmästäsi | Elatiivi | kypsimmästämme |
| Elatiivi | kypsimmästänne | Elatiivi | kypsimmästään |
| Elatiivi | kypsimmästänsä | Monikon elatiivi | kypsimmistä |
| Monikon elatiivi | kypsimmistäni | Monikon elatiivi | kypsimmistäsi |
| Monikon elatiivi | kypsimmistämme | Monikon elatiivi | kypsimmistänne |
| Monikon elatiivi | kypsimmistään | Monikon elatiivi | kypsimmistänsä |
| Illatiivi | kypsimpään | Illatiivi | kypsimpääni |
| Illatiivi | kypsimpääsi | Illatiivi | kypsimpäämme |
| Illatiivi | kypsimpäänne | Illatiivi | kypsimpäänsä |
| Monikon illatiivi | kypsimpiin | Monikon illatiivi | kypsimpiini |
| Monikon illatiivi | kypsimpiisi | Monikon illatiivi | kypsimpiimme |
| Monikon illatiivi | kypsimpiinne | Monikon illatiivi | kypsimpiinsä |
| Adessiivi | kypsimmällä | Adessiivi | kypsimmälläni |
| Adessiivi | kypsimmälläsi | Adessiivi | kypsimmällämme |
| Adessiivi | kypsimmällänne | Adessiivi | kypsimmällään |
| Adessiivi | kypsimmällänsä | Monikon adessiivi | kypsimmillä |
| Monikon adessiivi | kypsimmilläni | Monikon adessiivi | kypsimmilläsi |
| Monikon adessiivi | kypsimmillämme | Monikon adessiivi | kypsimmillänne |
| Monikon adessiivi | kypsimmillään | Monikon adessiivi | kypsimmillänsä |
| Ablatiivi | kypsimmältä | Ablatiivi | kypsimmältäni |
| Ablatiivi | kypsimmältäsi | Ablatiivi | kypsimmältämme |
| Ablatiivi | kypsimmältänne | Ablatiivi | kypsimmältään |
| Ablatiivi | kypsimmältänsä | Monikon ablatiivi | kypsimmiltä |
| Monikon ablatiivi | kypsimmiltäni | Monikon ablatiivi | kypsimmiltäsi |
| Monikon ablatiivi | kypsimmiltämme | Monikon ablatiivi | kypsimmiltänne |
| Monikon ablatiivi | kypsimmiltään | Monikon ablatiivi | kypsimmiltänsä |
| Allatiivi | kypsimmälle | Allatiivi | kypsimmälleni |
| Allatiivi | kypsimmällesi | Allatiivi | kypsimmällemme |
| Allatiivi | kypsimmällenne | Allatiivi | kypsimmälleen |
| Allatiivi | kypsimmällensä | Monikon allatiivi | kypsimmille |
| Monikon allatiivi | kypsimmilleni | Monikon allatiivi | kypsimmillesi |
| Monikon allatiivi | kypsimmillemme | Monikon allatiivi | kypsimmillenne |
| Monikon allatiivi | kypsimmilleen | Monikon allatiivi | kypsimmillensä |
| Essiivi | kypsimpänä | Essiivi | kypsimpänäni |
| Essiivi | kypsimpänäsi | Essiivi | kypsimpänämme |
| Essiivi | kypsimpänänne | Essiivi | kypsimpänään |
| Essiivi | kypsimpänänsä | Monikon essiivi | kypsimpinä |
| Monikon essiivi | kypsimpinäni | Monikon essiivi | kypsimpinäsi |
| Monikon essiivi | kypsimpinämme | Monikon essiivi | kypsimpinänne |
| Monikon essiivi | kypsimpinään | Monikon essiivi | kypsimpinänsä |
| Translatiivi | kypsimmäksi | Translatiivi | kypsimmäkseni |
| Translatiivi | kypsimmäksesi | Translatiivi | kypsimmäksemme |
| Translatiivi | kypsimmäksenne | Translatiivi | kypsimmäkseen |
| Translatiivi | kypsimmäksensä | Monikon translatiivi | kypsimmiksi |
| Monikon translatiivi | kypsimmikseni | Monikon translatiivi | kypsimmiksesi |
| Monikon translatiivi | kypsimmiksemme | Monikon translatiivi | kypsimmiksenne |
| Monikon translatiivi | kypsimmikseen | Monikon translatiivi | kypsimmiksensä |
| Monikon instruktiivi | kypsimmin | Abessiivi | kypsimmättä |
| Abessiivi | kypsimmättäni | Abessiivi | kypsimmättäsi |
| Abessiivi | kypsimmättämme | Abessiivi | kypsimmättänne |
| Abessiivi | kypsimmättään | Abessiivi | kypsimmättänsä |
| Monikon abessiivi | kypsimmittä | Monikon abessiivi | kypsimmittäni |
| Monikon abessiivi | kypsimmittäsi | Monikon abessiivi | kypsimmittämme |
| Monikon abessiivi | kypsimmittänne | Monikon abessiivi | kypsimmittään |
| Monikon abessiivi | kypsimmittänsä | Monikon komitatiivi | kypsimpine |
| Monikon komitatiivi | kypsimpineni | Monikon komitatiivi | kypsimpinesi |
| Monikon komitatiivi | kypsimpinemme | Monikon komitatiivi | kypsimpinenne |
| Monikon komitatiivi | kypsimpineen | Monikon komitatiivi | kypsimpinensä |
| Monikon akkusatiivi | kypsimmät | Monikon akkusatiivi | kypsimpäni |
| Monikon akkusatiivi | kypsimpäsi | Monikon akkusatiivi | kypsimpämme |
| Monikon akkusatiivi | kypsimpänne | Monikon akkusatiivi | kypsimpänsä |
| Akkusatiivi | kypsimpäni | Akkusatiivi | kypsimpäsi |
| Akkusatiivi | kypsimpämme | Akkusatiivi | kypsimpänne |
| Akkusatiivi | kypsimpänsä |