Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈsiːstein/

Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (taivutusmuoto) positiivin instruktiivin monikko sanasta siisti

Taivutusmuodot

MonikkosiisteimmätMonikkosiisteimpäni
MonikkosiisteimpäsiMonikkosiisteimpämme
MonikkosiisteimpänneMonikkosiisteimpänsä
GenetiivisiisteimmänGenetiivisiisteimpäni
GenetiivisiisteimpäsiGenetiivisiisteimpämme
GenetiivisiisteimpänneGenetiivisiisteimpänsä
Monikon genetiivisiisteimpienMonikon genetiivisiisteinten
Monikon genetiivisiisteimpieniMonikon genetiivisiisteinteni
Monikon genetiivisiisteimpiesiMonikon genetiivisiisteintesi
Monikon genetiivisiisteimpiemmeMonikon genetiivisiisteintemme
Monikon genetiivisiisteimpienneMonikon genetiivisiisteintenne
Monikon genetiivisiisteimpiensäMonikon genetiivisiisteintensä
PartitiivisiisteintäPartitiivisiisteintäni
PartitiivisiisteintäsiPartitiivisiisteintämme
PartitiivisiisteintännePartitiivisiisteintään
PartitiivisiisteintänsäMonikon partitiivisiisteimpiä
Monikon partitiivisiisteimpiäniMonikon partitiivisiisteimpiäsi
Monikon partitiivisiisteimpiämmeMonikon partitiivisiisteimpiänne
Monikon partitiivisiisteimpiäänMonikon partitiivisiisteimpiänsä
InessiivisiisteimmässäInessiivisiisteimmässäni
InessiivisiisteimmässäsiInessiivisiisteimmässämme
InessiivisiisteimmässänneInessiivisiisteimmässään
InessiivisiisteimmässänsäMonikon inessiivisiisteimmissä
Monikon inessiivisiisteimmissäniMonikon inessiivisiisteimmissäsi
Monikon inessiivisiisteimmissämmeMonikon inessiivisiisteimmissänne
Monikon inessiivisiisteimmissäänMonikon inessiivisiisteimmissänsä
ElatiivisiisteimmästäElatiivisiisteimmästäni
ElatiivisiisteimmästäsiElatiivisiisteimmästämme
ElatiivisiisteimmästänneElatiivisiisteimmästään
ElatiivisiisteimmästänsäMonikon elatiivisiisteimmistä
Monikon elatiivisiisteimmistäniMonikon elatiivisiisteimmistäsi
Monikon elatiivisiisteimmistämmeMonikon elatiivisiisteimmistänne
Monikon elatiivisiisteimmistäänMonikon elatiivisiisteimmistänsä
IllatiivisiisteimpäänIllatiivisiisteimpääni
IllatiivisiisteimpääsiIllatiivisiisteimpäämme
IllatiivisiisteimpäänneIllatiivisiisteimpäänsä
Monikon illatiivisiisteimpiinMonikon illatiivisiisteimpiini
Monikon illatiivisiisteimpiisiMonikon illatiivisiisteimpiimme
Monikon illatiivisiisteimpiinneMonikon illatiivisiisteimpiinsä
AdessiivisiisteimmälläAdessiivisiisteimmälläni
AdessiivisiisteimmälläsiAdessiivisiisteimmällämme
AdessiivisiisteimmällänneAdessiivisiisteimmällään
AdessiivisiisteimmällänsäMonikon adessiivisiisteimmillä
Monikon adessiivisiisteimmilläniMonikon adessiivisiisteimmilläsi
Monikon adessiivisiisteimmillämmeMonikon adessiivisiisteimmillänne
Monikon adessiivisiisteimmilläänMonikon adessiivisiisteimmillänsä
AblatiivisiisteimmältäAblatiivisiisteimmältäni
AblatiivisiisteimmältäsiAblatiivisiisteimmältämme
AblatiivisiisteimmältänneAblatiivisiisteimmältään
AblatiivisiisteimmältänsäMonikon ablatiivisiisteimmiltä
Monikon ablatiivisiisteimmiltäniMonikon ablatiivisiisteimmiltäsi
Monikon ablatiivisiisteimmiltämmeMonikon ablatiivisiisteimmiltänne
Monikon ablatiivisiisteimmiltäänMonikon ablatiivisiisteimmiltänsä
AllatiivisiisteimmälleAllatiivisiisteimmälleni
AllatiivisiisteimmällesiAllatiivisiisteimmällemme
AllatiivisiisteimmällenneAllatiivisiisteimmälleen
AllatiivisiisteimmällensäMonikon allatiivisiisteimmille
Monikon allatiivisiisteimmilleniMonikon allatiivisiisteimmillesi
Monikon allatiivisiisteimmillemmeMonikon allatiivisiisteimmillenne
Monikon allatiivisiisteimmilleenMonikon allatiivisiisteimmillensä
EssiivisiisteimpänäEssiivisiisteimpänäni
EssiivisiisteimpänäsiEssiivisiisteimpänämme
EssiivisiisteimpänänneEssiivisiisteimpänään
EssiivisiisteimpänänsäMonikon essiivisiisteimpinä
Monikon essiivisiisteimpinäniMonikon essiivisiisteimpinäsi
Monikon essiivisiisteimpinämmeMonikon essiivisiisteimpinänne
Monikon essiivisiisteimpinäänMonikon essiivisiisteimpinänsä
TranslatiivisiisteimmäksiTranslatiivisiisteimmäkseni
TranslatiivisiisteimmäksesiTranslatiivisiisteimmäksemme
TranslatiivisiisteimmäksenneTranslatiivisiisteimmäkseen
TranslatiivisiisteimmäksensäMonikon translatiivisiisteimmiksi
Monikon translatiivisiisteimmikseniMonikon translatiivisiisteimmiksesi
Monikon translatiivisiisteimmiksemmeMonikon translatiivisiisteimmiksenne
Monikon translatiivisiisteimmikseenMonikon translatiivisiisteimmiksensä
Monikon instruktiivisiisteimminAbessiivisiisteimmättä
AbessiivisiisteimmättäniAbessiivisiisteimmättäsi
AbessiivisiisteimmättämmeAbessiivisiisteimmättänne
AbessiivisiisteimmättäänAbessiivisiisteimmättänsä
Monikon abessiivisiisteimmittäMonikon abessiivisiisteimmittäni
Monikon abessiivisiisteimmittäsiMonikon abessiivisiisteimmittämme
Monikon abessiivisiisteimmittänneMonikon abessiivisiisteimmittään
Monikon abessiivisiisteimmittänsäMonikon komitatiivisiisteimpine
Monikon komitatiivisiisteimpineniMonikon komitatiivisiisteimpinesi
Monikon komitatiivisiisteimpinemmeMonikon komitatiivisiisteimpinenne
Monikon komitatiivisiisteimpineenMonikon komitatiivisiisteimpinensä
Monikon akkusatiivisiisteimmätMonikon akkusatiivisiisteimpäni
Monikon akkusatiivisiisteimpäsiMonikon akkusatiivisiisteimpämme
Monikon akkusatiivisiisteimpänneMonikon akkusatiivisiisteimpänsä
AkkusatiivisiisteimpäniAkkusatiivisiisteimpäsi
AkkusatiivisiisteimpämmeAkkusatiivisiisteimpänne
Akkusatiivisiisteimpänsä