Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivit

  1. sellainen, jonka voidaan olettaa toteutuvan, josta on viitteitä

Esimerkit

  • Sairauden oletettava syy perustuu tutkimustoiminnasta saatuihin havantoihin, joista vielä ei ole varmaa näyttöä.
  • Oletettava kuolinsyy havaittavien vammojen perusteella.

Taivutusmuodot

MonikkooletettavatMonikkooletettavani
MonikkooletettavasiMonikkooletettavamme
MonikkooletettavanneMonikkooletettavansa
GenetiivioletettavanGenetiivioletettavani
GenetiivioletettavasiGenetiivioletettavamme
GenetiivioletettavanneGenetiivioletettavansa
Monikon genetiivioletettavienMonikon genetiivioletettavieni
Monikon genetiivioletettaviesiMonikon genetiivioletettaviemme
Monikon genetiivioletettavienneMonikon genetiivioletettaviensa
PartitiivioletettavaaPartitiivioletettavaani
PartitiivioletettavaasiPartitiivioletettavaamme
PartitiivioletettavaannePartitiivioletettavaansa
Monikon partitiivioletettaviaMonikon partitiivioletettaviani
Monikon partitiivioletettaviasiMonikon partitiivioletettaviamme
Monikon partitiivioletettavianneMonikon partitiivioletettaviaan
Monikon partitiivioletettaviansaInessiivioletettavassa
InessiivioletettavassaniInessiivioletettavassasi
InessiivioletettavassammeInessiivioletettavassanne
InessiivioletettavassaanInessiivioletettavassansa
Monikon inessiivioletettavissaMonikon inessiivioletettavissani
Monikon inessiivioletettavissasiMonikon inessiivioletettavissamme
Monikon inessiivioletettavissanneMonikon inessiivioletettavissaan
Monikon inessiivioletettavissansaElatiivioletettavasta
ElatiivioletettavastaniElatiivioletettavastasi
ElatiivioletettavastammeElatiivioletettavastanne
ElatiivioletettavastaanElatiivioletettavastansa
Monikon elatiivioletettavistaMonikon elatiivioletettavistani
Monikon elatiivioletettavistasiMonikon elatiivioletettavistamme
Monikon elatiivioletettavistanneMonikon elatiivioletettavistaan
Monikon elatiivioletettavistansaIllatiivioletettavaan
IllatiivioletettavaaniIllatiivioletettavaasi
IllatiivioletettavaammeIllatiivioletettavaanne
IllatiivioletettavaansaMonikon illatiivioletettaviin
Monikon illatiivioletettaviiniMonikon illatiivioletettaviisi
Monikon illatiivioletettaviimmeMonikon illatiivioletettaviinne
Monikon illatiivioletettaviinsaAdessiivioletettavalla
AdessiivioletettavallaniAdessiivioletettavallasi
AdessiivioletettavallammeAdessiivioletettavallanne
AdessiivioletettavallaanAdessiivioletettavallansa
Monikon adessiivioletettavillaMonikon adessiivioletettavillani
Monikon adessiivioletettavillasiMonikon adessiivioletettavillamme
Monikon adessiivioletettavillanneMonikon adessiivioletettavillaan
Monikon adessiivioletettavillansaAblatiivioletettavalta
AblatiivioletettavaltaniAblatiivioletettavaltasi
AblatiivioletettavaltammeAblatiivioletettavaltanne
AblatiivioletettavaltaanAblatiivioletettavaltansa
Monikon ablatiivioletettaviltaMonikon ablatiivioletettaviltani
Monikon ablatiivioletettaviltasiMonikon ablatiivioletettaviltamme
Monikon ablatiivioletettaviltanneMonikon ablatiivioletettaviltaan
Monikon ablatiivioletettaviltansaAllatiivioletettavalle
AllatiivioletettavalleniAllatiivioletettavallesi
AllatiivioletettavallemmeAllatiivioletettavallenne
AllatiivioletettavalleenAllatiivioletettavallensa
Monikon allatiivioletettavilleMonikon allatiivioletettavilleni
Monikon allatiivioletettavillesiMonikon allatiivioletettavillemme
Monikon allatiivioletettavillenneMonikon allatiivioletettavilleen
Monikon allatiivioletettavillensaEssiivioletettavana
EssiivioletettavananiEssiivioletettavanasi
EssiivioletettavanammeEssiivioletettavananne
EssiivioletettavanaanEssiivioletettavanansa
Monikon essiivioletettavinaMonikon essiivioletettavinani
Monikon essiivioletettavinasiMonikon essiivioletettavinamme
Monikon essiivioletettavinanneMonikon essiivioletettavinaan
Monikon essiivioletettavinansaTranslatiivioletettavaksi
TranslatiivioletettavakseniTranslatiivioletettavaksesi
TranslatiivioletettavaksemmeTranslatiivioletettavaksenne
TranslatiivioletettavakseenTranslatiivioletettavaksensa
Monikon translatiivioletettaviksiMonikon translatiivioletettavikseni
Monikon translatiivioletettaviksesiMonikon translatiivioletettaviksemme
Monikon translatiivioletettaviksenneMonikon translatiivioletettavikseen
Monikon translatiivioletettaviksensaMonikon instruktiivioletettavin
AbessiivioletettavattaAbessiivioletettavattani
AbessiivioletettavattasiAbessiivioletettavattamme
AbessiivioletettavattanneAbessiivioletettavattaan
AbessiivioletettavattansaMonikon abessiivioletettavitta
Monikon abessiivioletettavittaniMonikon abessiivioletettavittasi
Monikon abessiivioletettavittammeMonikon abessiivioletettavittanne
Monikon abessiivioletettavittaanMonikon abessiivioletettavittansa
Monikon komitatiivioletettavineMonikon komitatiivioletettavineni
Monikon komitatiivioletettavinesiMonikon komitatiivioletettavinemme
Monikon komitatiivioletettavinenneMonikon komitatiivioletettavineen
Monikon komitatiivioletettavinensaMonikon akkusatiivioletettavat
Monikon akkusatiivioletettavaniMonikon akkusatiivioletettavasi
Monikon akkusatiivioletettavammeMonikon akkusatiivioletettavanne
Monikon akkusatiivioletettavansaAkkusatiivioletettavani
AkkusatiivioletettavasiAkkusatiivioletettavamme
AkkusatiivioletettavanneAkkusatiivioletettavansa