Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: [ˈke̞ʋyt̪]
Käännös
Adjektiivit
1.
2.
lieve {m}

Määritelmät

Adjektiivit

  1. keveä, pieni massaltaan
  2. helposti omaksuttava, helppokäyttöinen, yleistajuinen
  3. (työstä) ei ruumillisia ponnisteluja vaativa
  4. (ruoasta) vähäenerginen ja helposti sulava
  5. (viihteestä) viihde- ja huvitustarkoituksiin, ilman sivistystarkoitusta
  6. (liikenne) vain henkilökuljetuksiin tarkoitettu, ei raskaille lasteille
  7. (sot.) kevyesti aseistettu, ei käytä panssariajoneuvoja

Esimerkit

  • kevyttä kuvankäsittelyä

Taivutusmuodot

MonikkokevyetMonikkokevyeni
MonikkokevyesiMonikkokevyemme
MonikkokevyenneMonikkokevyensä
GenetiivikevyenGenetiivikevyeni
GenetiivikevyesiGenetiivikevyemme
GenetiivikevyenneGenetiivikevyensä
Monikon genetiivikevyittenMonikon genetiivikevyiden
Monikon genetiivikevyideniMonikon genetiivikevyitteni
Monikon genetiivikevyidesiMonikon genetiivikevyittesi
Monikon genetiivikevyidemmeMonikon genetiivikevyittemme
Monikon genetiivikevyidenneMonikon genetiivikevyittenne
Monikon genetiivikevyidensäMonikon genetiivikevyittensä
PartitiivikevyttäPartitiivikevyttäni
PartitiivikevyttäsiPartitiivikevyttämme
PartitiivikevyttännePartitiivikevyttään
PartitiivikevyttänsäMonikon partitiivikevyitä
Monikon partitiivikevyitäniMonikon partitiivikevyitäsi
Monikon partitiivikevyitämmeMonikon partitiivikevyitänne
Monikon partitiivikevyitäänMonikon partitiivikevyitänsä
InessiivikevyessäInessiivikevyessäni
InessiivikevyessäsiInessiivikevyessämme
InessiivikevyessänneInessiivikevyessään
InessiivikevyessänsäMonikon inessiivikevyissä
Monikon inessiivikevyissäniMonikon inessiivikevyissäsi
Monikon inessiivikevyissämmeMonikon inessiivikevyissänne
Monikon inessiivikevyissäänMonikon inessiivikevyissänsä
ElatiivikevyestäElatiivikevyestäni
ElatiivikevyestäsiElatiivikevyestämme
ElatiivikevyestänneElatiivikevyestään
ElatiivikevyestänsäMonikon elatiivikevyistä
Monikon elatiivikevyistäniMonikon elatiivikevyistäsi
Monikon elatiivikevyistämmeMonikon elatiivikevyistänne
Monikon elatiivikevyistäänMonikon elatiivikevyistänsä
IllatiivikevyeenIllatiivikevyeeni
IllatiivikevyeesiIllatiivikevyeemme
IllatiivikevyeenneIllatiivikevyeensä
Monikon illatiivikevyisiinMonikon illatiivikevyihin
Monikon illatiivikevyisiiniMonikon illatiivikevyihini
Monikon illatiivikevyisiisiMonikon illatiivikevyihisi
Monikon illatiivikevyisiimmeMonikon illatiivikevyihimme
Monikon illatiivikevyisiinneMonikon illatiivikevyihinne
Monikon illatiivikevyisiinsäMonikon illatiivikevyihinsä
AdessiivikevyelläAdessiivikevyelläni
AdessiivikevyelläsiAdessiivikevyellämme
AdessiivikevyellänneAdessiivikevyellään
AdessiivikevyellänsäMonikon adessiivikevyillä
Monikon adessiivikevyilläniMonikon adessiivikevyilläsi
Monikon adessiivikevyillämmeMonikon adessiivikevyillänne
Monikon adessiivikevyilläänMonikon adessiivikevyillänsä
AblatiivikevyeltäAblatiivikevyeltäni
AblatiivikevyeltäsiAblatiivikevyeltämme
AblatiivikevyeltänneAblatiivikevyeltään
AblatiivikevyeltänsäMonikon ablatiivikevyiltä
Monikon ablatiivikevyiltäniMonikon ablatiivikevyiltäsi
Monikon ablatiivikevyiltämmeMonikon ablatiivikevyiltänne
Monikon ablatiivikevyiltäänMonikon ablatiivikevyiltänsä
AllatiivikevyelleAllatiivikevyelleni
AllatiivikevyellesiAllatiivikevyellemme
AllatiivikevyellenneAllatiivikevyelleen
AllatiivikevyellensäMonikon allatiivikevyille
Monikon allatiivikevyilleniMonikon allatiivikevyillesi
Monikon allatiivikevyillemmeMonikon allatiivikevyillenne
Monikon allatiivikevyilleenMonikon allatiivikevyillensä
EssiivikevyenäEssiivikevyenäni
EssiivikevyenäsiEssiivikevyenämme
EssiivikevyenänneEssiivikevyenään
EssiivikevyenänsäMonikon essiivikevyinä
Monikon essiivikevyinäniMonikon essiivikevyinäsi
Monikon essiivikevyinämmeMonikon essiivikevyinänne
Monikon essiivikevyinäänMonikon essiivikevyinänsä
TranslatiivikevyeksiTranslatiivikevyekseni
TranslatiivikevyeksesiTranslatiivikevyeksemme
TranslatiivikevyeksenneTranslatiivikevyekseen
TranslatiivikevyeksensäMonikon translatiivikevyiksi
Monikon translatiivikevyikseniMonikon translatiivikevyiksesi
Monikon translatiivikevyiksemmeMonikon translatiivikevyiksenne
Monikon translatiivikevyikseenMonikon translatiivikevyiksensä
Monikon instruktiivikevyinAbessiivikevyettä
AbessiivikevyettäniAbessiivikevyettäsi
AbessiivikevyettämmeAbessiivikevyettänne
AbessiivikevyettäänAbessiivikevyettänsä
Monikon abessiivikevyittäMonikon abessiivikevyittäni
Monikon abessiivikevyittäsiMonikon abessiivikevyittämme
Monikon abessiivikevyittänneMonikon abessiivikevyittään
Monikon abessiivikevyittänsäMonikon komitatiivikevyine
Monikon komitatiivikevyineniMonikon komitatiivikevyinesi
Monikon komitatiivikevyinemmeMonikon komitatiivikevyinenne
Monikon komitatiivikevyineenMonikon komitatiivikevyinensä
KomparatiivikevyempiSuperlatiivikevyin
Monikon akkusatiivikevyetMonikon akkusatiivikevyeni
Monikon akkusatiivikevyesiMonikon akkusatiivikevyemme
Monikon akkusatiivikevyenneMonikon akkusatiivikevyensä
AkkusatiivikevyeniAkkusatiivikevyesi
AkkusatiivikevyemmeAkkusatiivikevyenne
Akkusatiivikevyensä

Luokat