Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. koiralle ominainen, koiran kaltainen

Taivutusmuodot

MonikkokoiramaisetMonikkokoiramaiseni
MonikkokoiramaisesiMonikkokoiramaisemme
MonikkokoiramaisenneMonikkokoiramaisensa
GenetiivikoiramaisenGenetiivikoiramaiseni
GenetiivikoiramaisesiGenetiivikoiramaisemme
GenetiivikoiramaisenneGenetiivikoiramaisensa
Monikon genetiivikoiramaistenMonikon genetiivikoiramaisien
Monikon genetiivikoiramaisteniMonikon genetiivikoiramaisieni
Monikon genetiivikoiramaistesiMonikon genetiivikoiramaisiesi
Monikon genetiivikoiramaistemmeMonikon genetiivikoiramaisiemme
Monikon genetiivikoiramaistenneMonikon genetiivikoiramaisienne
Monikon genetiivikoiramaistensaMonikon genetiivikoiramaisiensa
PartitiivikoiramaistaPartitiivikoiramaistani
PartitiivikoiramaistasiPartitiivikoiramaistamme
PartitiivikoiramaistannePartitiivikoiramaistaan
PartitiivikoiramaistansaMonikon partitiivikoiramaisia
Monikon partitiivikoiramaisianiMonikon partitiivikoiramaisiasi
Monikon partitiivikoiramaisiammeMonikon partitiivikoiramaisianne
Monikon partitiivikoiramaisiaanMonikon partitiivikoiramaisiansa
InessiivikoiramaisessaInessiivikoiramaisessani
InessiivikoiramaisessasiInessiivikoiramaisessamme
InessiivikoiramaisessanneInessiivikoiramaisessaan
InessiivikoiramaisessansaMonikon inessiivikoiramaisissa
Monikon inessiivikoiramaisissaniMonikon inessiivikoiramaisissasi
Monikon inessiivikoiramaisissammeMonikon inessiivikoiramaisissanne
Monikon inessiivikoiramaisissaanMonikon inessiivikoiramaisissansa
ElatiivikoiramaisestaElatiivikoiramaisestani
ElatiivikoiramaisestasiElatiivikoiramaisestamme
ElatiivikoiramaisestanneElatiivikoiramaisestaan
ElatiivikoiramaisestansaMonikon elatiivikoiramaisista
Monikon elatiivikoiramaisistaniMonikon elatiivikoiramaisistasi
Monikon elatiivikoiramaisistammeMonikon elatiivikoiramaisistanne
Monikon elatiivikoiramaisistaanMonikon elatiivikoiramaisistansa
IllatiivikoiramaiseenIllatiivikoiramaiseeni
IllatiivikoiramaiseesiIllatiivikoiramaiseemme
IllatiivikoiramaiseenneIllatiivikoiramaiseensa
Monikon illatiivikoiramaisiinMonikon illatiivikoiramaisiini
Monikon illatiivikoiramaisiisiMonikon illatiivikoiramaisiimme
Monikon illatiivikoiramaisiinneMonikon illatiivikoiramaisiinsa
AdessiivikoiramaisellaAdessiivikoiramaisellani
AdessiivikoiramaisellasiAdessiivikoiramaisellamme
AdessiivikoiramaisellanneAdessiivikoiramaisellaan
AdessiivikoiramaisellansaMonikon adessiivikoiramaisilla
Monikon adessiivikoiramaisillaniMonikon adessiivikoiramaisillasi
Monikon adessiivikoiramaisillammeMonikon adessiivikoiramaisillanne
Monikon adessiivikoiramaisillaanMonikon adessiivikoiramaisillansa
AblatiivikoiramaiseltaAblatiivikoiramaiseltani
AblatiivikoiramaiseltasiAblatiivikoiramaiseltamme
AblatiivikoiramaiseltanneAblatiivikoiramaiseltaan
AblatiivikoiramaiseltansaMonikon ablatiivikoiramaisilta
Monikon ablatiivikoiramaisiltaniMonikon ablatiivikoiramaisiltasi
Monikon ablatiivikoiramaisiltammeMonikon ablatiivikoiramaisiltanne
Monikon ablatiivikoiramaisiltaanMonikon ablatiivikoiramaisiltansa
AllatiivikoiramaiselleAllatiivikoiramaiselleni
AllatiivikoiramaisellesiAllatiivikoiramaisellemme
AllatiivikoiramaisellenneAllatiivikoiramaiselleen
AllatiivikoiramaisellensaMonikon allatiivikoiramaisille
Monikon allatiivikoiramaisilleniMonikon allatiivikoiramaisillesi
Monikon allatiivikoiramaisillemmeMonikon allatiivikoiramaisillenne
Monikon allatiivikoiramaisilleenMonikon allatiivikoiramaisillensa
EssiivikoiramaisenaEssiivikoiramaisenani
EssiivikoiramaisenasiEssiivikoiramaisenamme
EssiivikoiramaisenanneEssiivikoiramaisenaan
EssiivikoiramaisenansaMonikon essiivikoiramaisina
Monikon essiivikoiramaisinaniMonikon essiivikoiramaisinasi
Monikon essiivikoiramaisinammeMonikon essiivikoiramaisinanne
Monikon essiivikoiramaisinaanMonikon essiivikoiramaisinansa
TranslatiivikoiramaiseksiTranslatiivikoiramaisekseni
TranslatiivikoiramaiseksesiTranslatiivikoiramaiseksemme
TranslatiivikoiramaiseksenneTranslatiivikoiramaisekseen
TranslatiivikoiramaiseksensaMonikon translatiivikoiramaisiksi
Monikon translatiivikoiramaisikseniMonikon translatiivikoiramaisiksesi
Monikon translatiivikoiramaisiksemmeMonikon translatiivikoiramaisiksenne
Monikon translatiivikoiramaisikseenMonikon translatiivikoiramaisiksensa
Monikon instruktiivikoiramaisinAbessiivikoiramaisetta
AbessiivikoiramaisettaniAbessiivikoiramaisettasi
AbessiivikoiramaisettammeAbessiivikoiramaisettanne
AbessiivikoiramaisettaanAbessiivikoiramaisettansa
Monikon abessiivikoiramaisittaMonikon abessiivikoiramaisittani
Monikon abessiivikoiramaisittasiMonikon abessiivikoiramaisittamme
Monikon abessiivikoiramaisittanneMonikon abessiivikoiramaisittaan
Monikon abessiivikoiramaisittansaMonikon komitatiivikoiramaisine
Monikon komitatiivikoiramaisineniMonikon komitatiivikoiramaisinesi
Monikon komitatiivikoiramaisinemmeMonikon komitatiivikoiramaisinenne
Monikon komitatiivikoiramaisineenMonikon komitatiivikoiramaisinensa
KomparatiivikoiramaisempiSuperlatiivikoiramaisin
Monikon akkusatiivikoiramaisetMonikon akkusatiivikoiramaiseni
Monikon akkusatiivikoiramaisesiMonikon akkusatiivikoiramaisemme
Monikon akkusatiivikoiramaisenneMonikon akkusatiivikoiramaisensa
AkkusatiivikoiramaiseniAkkusatiivikoiramaisesi
AkkusatiivikoiramaisemmeAkkusatiivikoiramaisenne
Akkusatiivikoiramaisensa

Luokat