| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | mediocre, not very good |
| Monikko | kummoiset | Monikko | kummoiseni |
| Monikko | kummoisesi | Monikko | kummoisemme |
| Monikko | kummoisenne | Monikko | kummoisensa |
| Genetiivi | kummoisen | Genetiivi | kummoiseni |
| Genetiivi | kummoisesi | Genetiivi | kummoisemme |
| Genetiivi | kummoisenne | Genetiivi | kummoisensa |
| Monikon genetiivi | kummoisten | Monikon genetiivi | kummoisien |
| Monikon genetiivi | kummoisteni | Monikon genetiivi | kummoisieni |
| Monikon genetiivi | kummoistesi | Monikon genetiivi | kummoisiesi |
| Monikon genetiivi | kummoistemme | Monikon genetiivi | kummoisiemme |
| Monikon genetiivi | kummoistenne | Monikon genetiivi | kummoisienne |
| Monikon genetiivi | kummoistensa | Monikon genetiivi | kummoisiensa |
| Partitiivi | kummoista | Partitiivi | kummoistani |
| Partitiivi | kummoistasi | Partitiivi | kummoistamme |
| Partitiivi | kummoistanne | Partitiivi | kummoistaan |
| Partitiivi | kummoistansa | Monikon partitiivi | kummoisia |
| Monikon partitiivi | kummoisiani | Monikon partitiivi | kummoisiasi |
| Monikon partitiivi | kummoisiamme | Monikon partitiivi | kummoisianne |
| Monikon partitiivi | kummoisiaan | Monikon partitiivi | kummoisiansa |
| Inessiivi | kummoisessa | Inessiivi | kummoisessani |
| Inessiivi | kummoisessasi | Inessiivi | kummoisessamme |
| Inessiivi | kummoisessanne | Inessiivi | kummoisessaan |
| Inessiivi | kummoisessansa | Monikon inessiivi | kummoisissa |
| Monikon inessiivi | kummoisissani | Monikon inessiivi | kummoisissasi |
| Monikon inessiivi | kummoisissamme | Monikon inessiivi | kummoisissanne |
| Monikon inessiivi | kummoisissaan | Monikon inessiivi | kummoisissansa |
| Elatiivi | kummoisesta | Elatiivi | kummoisestani |
| Elatiivi | kummoisestasi | Elatiivi | kummoisestamme |
| Elatiivi | kummoisestanne | Elatiivi | kummoisestaan |
| Elatiivi | kummoisestansa | Monikon elatiivi | kummoisista |
| Monikon elatiivi | kummoisistani | Monikon elatiivi | kummoisistasi |
| Monikon elatiivi | kummoisistamme | Monikon elatiivi | kummoisistanne |
| Monikon elatiivi | kummoisistaan | Monikon elatiivi | kummoisistansa |
| Illatiivi | kummoiseen | Illatiivi | kummoiseeni |
| Illatiivi | kummoiseesi | Illatiivi | kummoiseemme |
| Illatiivi | kummoiseenne | Illatiivi | kummoiseensa |
| Monikon illatiivi | kummoisiin | Monikon illatiivi | kummoisiini |
| Monikon illatiivi | kummoisiisi | Monikon illatiivi | kummoisiimme |
| Monikon illatiivi | kummoisiinne | Monikon illatiivi | kummoisiinsa |
| Adessiivi | kummoisella | Adessiivi | kummoisellani |
| Adessiivi | kummoisellasi | Adessiivi | kummoisellamme |
| Adessiivi | kummoisellanne | Adessiivi | kummoisellaan |
| Adessiivi | kummoisellansa | Monikon adessiivi | kummoisilla |
| Monikon adessiivi | kummoisillani | Monikon adessiivi | kummoisillasi |
| Monikon adessiivi | kummoisillamme | Monikon adessiivi | kummoisillanne |
| Monikon adessiivi | kummoisillaan | Monikon adessiivi | kummoisillansa |
| Ablatiivi | kummoiselta | Ablatiivi | kummoiseltani |
| Ablatiivi | kummoiseltasi | Ablatiivi | kummoiseltamme |
| Ablatiivi | kummoiseltanne | Ablatiivi | kummoiseltaan |
| Ablatiivi | kummoiseltansa | Monikon ablatiivi | kummoisilta |
| Monikon ablatiivi | kummoisiltani | Monikon ablatiivi | kummoisiltasi |
| Monikon ablatiivi | kummoisiltamme | Monikon ablatiivi | kummoisiltanne |
| Monikon ablatiivi | kummoisiltaan | Monikon ablatiivi | kummoisiltansa |
| Allatiivi | kummoiselle | Allatiivi | kummoiselleni |
| Allatiivi | kummoisellesi | Allatiivi | kummoisellemme |
| Allatiivi | kummoisellenne | Allatiivi | kummoiselleen |
| Allatiivi | kummoisellensa | Monikon allatiivi | kummoisille |
| Monikon allatiivi | kummoisilleni | Monikon allatiivi | kummoisillesi |
| Monikon allatiivi | kummoisillemme | Monikon allatiivi | kummoisillenne |
| Monikon allatiivi | kummoisilleen | Monikon allatiivi | kummoisillensa |
| Essiivi | kummoisena | Essiivi | kummoisenani |
| Essiivi | kummoisenasi | Essiivi | kummoisenamme |
| Essiivi | kummoisenanne | Essiivi | kummoisenaan |
| Essiivi | kummoisenansa | Monikon essiivi | kummoisina |
| Monikon essiivi | kummoisinani | Monikon essiivi | kummoisinasi |
| Monikon essiivi | kummoisinamme | Monikon essiivi | kummoisinanne |
| Monikon essiivi | kummoisinaan | Monikon essiivi | kummoisinansa |
| Translatiivi | kummoiseksi | Translatiivi | kummoisekseni |
| Translatiivi | kummoiseksesi | Translatiivi | kummoiseksemme |
| Translatiivi | kummoiseksenne | Translatiivi | kummoisekseen |
| Translatiivi | kummoiseksensa | Monikon translatiivi | kummoisiksi |
| Monikon translatiivi | kummoisikseni | Monikon translatiivi | kummoisiksesi |
| Monikon translatiivi | kummoisiksemme | Monikon translatiivi | kummoisiksenne |
| Monikon translatiivi | kummoisikseen | Monikon translatiivi | kummoisiksensa |
| Monikon instruktiivi | kummoisin | Abessiivi | kummoisetta |
| Abessiivi | kummoisettani | Abessiivi | kummoisettasi |
| Abessiivi | kummoisettamme | Abessiivi | kummoisettanne |
| Abessiivi | kummoisettaan | Abessiivi | kummoisettansa |
| Monikon abessiivi | kummoisitta | Monikon abessiivi | kummoisittani |
| Monikon abessiivi | kummoisittasi | Monikon abessiivi | kummoisittamme |
| Monikon abessiivi | kummoisittanne | Monikon abessiivi | kummoisittaan |
| Monikon abessiivi | kummoisittansa | Monikon komitatiivi | kummoisine |
| Monikon komitatiivi | kummoisineni | Monikon komitatiivi | kummoisinesi |
| Monikon komitatiivi | kummoisinemme | Monikon komitatiivi | kummoisinenne |
| Monikon komitatiivi | kummoisineen | Monikon komitatiivi | kummoisinensa |
| Komparatiivi | kummoisempi | Superlatiivi | kummoisin |
| Monikon akkusatiivi | kummoiset | Monikon akkusatiivi | kummoiseni |
| Monikon akkusatiivi | kummoisesi | Monikon akkusatiivi | kummoisemme |
| Monikon akkusatiivi | kummoisenne | Monikon akkusatiivi | kummoisensa |
| Akkusatiivi | kummoiseni | Akkusatiivi | kummoisesi |
| Akkusatiivi | kummoisemme | Akkusatiivi | kummoisenne |
| Akkusatiivi | kummoisensa |