Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantipaw, get handsy

Määritelmät

Substantiivit

  1. (arkikieltä) kosketella, kopeloida, ronkkia, sorkkia

Esimerkit

  • Äläpäs käpälöi niitä vaijereita!

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskäpälöinYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskäpälöitsen
Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesenskäpälöitYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenskäpälöitset
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenskäpälöitseeYksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenskäpälöi
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskäpälöimmeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskäpälöitsemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenskäpälöitteMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenskäpälöitsette
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenskäpälöivätMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenskäpälöitsevät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikäpälöinYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikäpälöitsin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektikäpälöitYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektikäpälöitsit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikäpälöiYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikäpälöitsi
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikäpälöimmeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikäpälöitsimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektikäpälöitteMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektikäpälöitsitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikäpälöivätMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikäpälöitsivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskäpälöisinYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskäpälöitsisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenskäpälöisitYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenskäpälöitsisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenskäpälöisiYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenskäpälöitsisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskäpälöisimmeMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskäpälöitsisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenskäpälöisitteMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenskäpälöitsisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenskäpälöisivätMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenskäpälöitsisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenskäpälöiYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenskäpälöitse
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenskäpälöiköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenskäpälöikäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenskäpälöikääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenskäpälöikööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskäpälöinenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenskäpälöinet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenskäpälöineeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskäpälöinemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenskäpälöinetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenskäpälöinevät