| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | käpälöin | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | käpälöitsen |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | käpälöit | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | käpälöitset |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | käpälöitsee | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | käpälöi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | käpälöimme | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | käpälöitsemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | käpälöitte | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | käpälöitsette |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | käpälöivät | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | käpälöitsevät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | käpälöin | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | käpälöitsin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | käpälöit | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | käpälöitsit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | käpälöi | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | käpälöitsi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | käpälöimme | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | käpälöitsimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | käpälöitte | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | käpälöitsitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | käpälöivät | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | käpälöitsivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | käpälöisin | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | käpälöitsisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | käpälöisit | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | käpälöitsisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | käpälöisi | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | käpälöitsisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | käpälöisimme | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | käpälöitsisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | käpälöisitte | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | käpälöitsisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | käpälöisivät | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | käpälöitsisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | käpälöi | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | käpälöitse |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | käpälöiköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | käpälöikäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | käpälöikää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | käpälöikööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | käpälöinen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | käpälöinet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | käpälöinee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | käpälöinemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | käpälöinette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | käpälöinevät |