| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | kalaiset | Monikko | kalaiseni |
| Monikko | kalaisesi | Monikko | kalaisemme |
| Monikko | kalaisenne | Monikko | kalaisensa |
| Genetiivi | kalaisen | Genetiivi | kalaiseni |
| Genetiivi | kalaisesi | Genetiivi | kalaisemme |
| Genetiivi | kalaisenne | Genetiivi | kalaisensa |
| Monikon genetiivi | kalaisten | Monikon genetiivi | kalaisien |
| Monikon genetiivi | kalaisteni | Monikon genetiivi | kalaisieni |
| Monikon genetiivi | kalaistesi | Monikon genetiivi | kalaisiesi |
| Monikon genetiivi | kalaistemme | Monikon genetiivi | kalaisiemme |
| Monikon genetiivi | kalaistenne | Monikon genetiivi | kalaisienne |
| Monikon genetiivi | kalaistensa | Monikon genetiivi | kalaisiensa |
| Partitiivi | kalaista | Partitiivi | kalaistani |
| Partitiivi | kalaistasi | Partitiivi | kalaistamme |
| Partitiivi | kalaistanne | Partitiivi | kalaistaan |
| Partitiivi | kalaistansa | Monikon partitiivi | kalaisia |
| Monikon partitiivi | kalaisiani | Monikon partitiivi | kalaisiasi |
| Monikon partitiivi | kalaisiamme | Monikon partitiivi | kalaisianne |
| Monikon partitiivi | kalaisiaan | Monikon partitiivi | kalaisiansa |
| Inessiivi | kalaisessa | Inessiivi | kalaisessani |
| Inessiivi | kalaisessasi | Inessiivi | kalaisessamme |
| Inessiivi | kalaisessanne | Inessiivi | kalaisessaan |
| Inessiivi | kalaisessansa | Monikon inessiivi | kalaisissa |
| Monikon inessiivi | kalaisissani | Monikon inessiivi | kalaisissasi |
| Monikon inessiivi | kalaisissamme | Monikon inessiivi | kalaisissanne |
| Monikon inessiivi | kalaisissaan | Monikon inessiivi | kalaisissansa |
| Elatiivi | kalaisesta | Elatiivi | kalaisestani |
| Elatiivi | kalaisestasi | Elatiivi | kalaisestamme |
| Elatiivi | kalaisestanne | Elatiivi | kalaisestaan |
| Elatiivi | kalaisestansa | Monikon elatiivi | kalaisista |
| Monikon elatiivi | kalaisistani | Monikon elatiivi | kalaisistasi |
| Monikon elatiivi | kalaisistamme | Monikon elatiivi | kalaisistanne |
| Monikon elatiivi | kalaisistaan | Monikon elatiivi | kalaisistansa |
| Illatiivi | kalaiseen | Illatiivi | kalaiseeni |
| Illatiivi | kalaiseesi | Illatiivi | kalaiseemme |
| Illatiivi | kalaiseenne | Illatiivi | kalaiseensa |
| Monikon illatiivi | kalaisiin | Monikon illatiivi | kalaisiini |
| Monikon illatiivi | kalaisiisi | Monikon illatiivi | kalaisiimme |
| Monikon illatiivi | kalaisiinne | Monikon illatiivi | kalaisiinsa |
| Adessiivi | kalaisella | Adessiivi | kalaisellani |
| Adessiivi | kalaisellasi | Adessiivi | kalaisellamme |
| Adessiivi | kalaisellanne | Adessiivi | kalaisellaan |
| Adessiivi | kalaisellansa | Monikon adessiivi | kalaisilla |
| Monikon adessiivi | kalaisillani | Monikon adessiivi | kalaisillasi |
| Monikon adessiivi | kalaisillamme | Monikon adessiivi | kalaisillanne |
| Monikon adessiivi | kalaisillaan | Monikon adessiivi | kalaisillansa |
| Ablatiivi | kalaiselta | Ablatiivi | kalaiseltani |
| Ablatiivi | kalaiseltasi | Ablatiivi | kalaiseltamme |
| Ablatiivi | kalaiseltanne | Ablatiivi | kalaiseltaan |
| Ablatiivi | kalaiseltansa | Monikon ablatiivi | kalaisilta |
| Monikon ablatiivi | kalaisiltani | Monikon ablatiivi | kalaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | kalaisiltamme | Monikon ablatiivi | kalaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | kalaisiltaan | Monikon ablatiivi | kalaisiltansa |
| Allatiivi | kalaiselle | Allatiivi | kalaiselleni |
| Allatiivi | kalaisellesi | Allatiivi | kalaisellemme |
| Allatiivi | kalaisellenne | Allatiivi | kalaiselleen |
| Allatiivi | kalaisellensa | Monikon allatiivi | kalaisille |
| Monikon allatiivi | kalaisilleni | Monikon allatiivi | kalaisillesi |
| Monikon allatiivi | kalaisillemme | Monikon allatiivi | kalaisillenne |
| Monikon allatiivi | kalaisilleen | Monikon allatiivi | kalaisillensa |
| Essiivi | kalaisena | Essiivi | kalaisenani |
| Essiivi | kalaisenasi | Essiivi | kalaisenamme |
| Essiivi | kalaisenanne | Essiivi | kalaisenaan |
| Essiivi | kalaisenansa | Monikon essiivi | kalaisina |
| Monikon essiivi | kalaisinani | Monikon essiivi | kalaisinasi |
| Monikon essiivi | kalaisinamme | Monikon essiivi | kalaisinanne |
| Monikon essiivi | kalaisinaan | Monikon essiivi | kalaisinansa |
| Translatiivi | kalaiseksi | Translatiivi | kalaisekseni |
| Translatiivi | kalaiseksesi | Translatiivi | kalaiseksemme |
| Translatiivi | kalaiseksenne | Translatiivi | kalaisekseen |
| Translatiivi | kalaiseksensa | Monikon translatiivi | kalaisiksi |
| Monikon translatiivi | kalaisikseni | Monikon translatiivi | kalaisiksesi |
| Monikon translatiivi | kalaisiksemme | Monikon translatiivi | kalaisiksenne |
| Monikon translatiivi | kalaisikseen | Monikon translatiivi | kalaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | kalaisin | Abessiivi | kalaisetta |
| Abessiivi | kalaisettani | Abessiivi | kalaisettasi |
| Abessiivi | kalaisettamme | Abessiivi | kalaisettanne |
| Abessiivi | kalaisettaan | Abessiivi | kalaisettansa |
| Monikon abessiivi | kalaisitta | Monikon abessiivi | kalaisittani |
| Monikon abessiivi | kalaisittasi | Monikon abessiivi | kalaisittamme |
| Monikon abessiivi | kalaisittanne | Monikon abessiivi | kalaisittaan |
| Monikon abessiivi | kalaisittansa | Monikon komitatiivi | kalaisine |
| Monikon komitatiivi | kalaisineni | Monikon komitatiivi | kalaisinesi |
| Monikon komitatiivi | kalaisinemme | Monikon komitatiivi | kalaisinenne |
| Monikon komitatiivi | kalaisineen | Monikon komitatiivi | kalaisinensa |
| Komparatiivi | kalaisempi | Superlatiivi | kalaisin |
| Monikon akkusatiivi | kalaiset | Monikon akkusatiivi | kalaiseni |
| Monikon akkusatiivi | kalaisesi | Monikon akkusatiivi | kalaisemme |
| Monikon akkusatiivi | kalaisenne | Monikon akkusatiivi | kalaisensa |
| Akkusatiivi | kalaiseni | Akkusatiivi | kalaisesi |
| Akkusatiivi | kalaisemme | Akkusatiivi | kalaisenne |
| Akkusatiivi | kalaisensa |