Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Verbit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Verbi

  1. ((frekventatiivinen)) muuttaa

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmuuttelenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensmuuttelet
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensmuutteleeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmuuttelemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensmuutteletteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensmuuttelevat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimuuttelinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektimuuttelit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimuutteliMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimuuttelimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektimuuttelitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimuuttelivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmuuttelisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensmuuttelisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensmuuttelisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmuuttelisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensmuuttelisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensmuuttelisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensmuutteleYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensmuutelkoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensmuutelkaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensmuutelkaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensmuutelkootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmuutellen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensmuutelletYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensmuutellee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmuutellemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensmuutellette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensmuutellevat

Luokat