| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | muuttelen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | muuttelet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | muuttelee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | muuttelemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | muuttelette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | muuttelevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | muuttelin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | muuttelit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | muutteli | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | muuttelimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | muuttelitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | muuttelivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | muuttelisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | muuttelisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | muuttelisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | muuttelisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | muuttelisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | muuttelisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | muuttele | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | muutelkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | muutelkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | muutelkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | muutelkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | muutellen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | muutellet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | muutellee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | muutellemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | muutellette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | muutellevat | | |