Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
1.
  • ÄäntäminenFrance
2.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmyötäelänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensmyötäelät
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmyötäelämmeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensmyötäelätte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensmyötäelävätYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimyötäelin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektimyötäelitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimyötäeli
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimyötäelimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektimyötäelitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimyötäelivätYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmyötäeläisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensmyötäeläisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensmyötäeläisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmyötäeläisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensmyötäeläisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensmyötäeläisivätYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensmyötäelä
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensmyötäeläköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensmyötäeläkäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensmyötäeläkääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensmyötäeläkööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmyötäelänenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensmyötäelänet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensmyötäeläneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmyötäelänemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensmyötäelänetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensmyötäelänevät