| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | uumoilen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | uumoilet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | uumoilee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | uumoilemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | uumoilette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | uumoilevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | uumoilin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | uumoilit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | uumoili | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | uumoilimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | uumoilitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | uumoilivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | uumoilisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | uumoilisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | uumoilisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | uumoilisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | uumoilisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | uumoilisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | uumoile | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | uumoilkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | uumoilkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | uumoilkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | uumoilkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | uumoillen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | uumoillet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | uumoillee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | uumoillemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | uumoillette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | uumoillevat | | |