| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | buis {m} | |
| Monikko | isopuksipuut | Genetiivi | isopuksipuun |
| Monikon genetiivi | isopuksipuiden | Monikon genetiivi | isopuksipuitten |
| Partitiivi | isopuksipuuta | Monikon partitiivi | isopuksipuita |
| Inessiivi | isopuksipuussa | Monikon inessiivi | isopuksipuissa |
| Elatiivi | isopuksipuusta | Monikon elatiivi | isopuksipuista |
| Illatiivi | isopuksipuuhun | Monikon illatiivi | isopuksipuihin |
| Adessiivi | isopuksipuulla | Monikon adessiivi | isopuksipuilla |
| Ablatiivi | isopuksipuulta | Monikon ablatiivi | isopuksipuilta |
| Allatiivi | isopuksipuulle | Monikon allatiivi | isopuksipuille |
| Essiivi | isopuksipuuna | Monikon essiivi | isopuksipuina |
| Translatiivi | isopuksipuuksi | Monikon translatiivi | isopuksipuiksi |
| Monikon instruktiivi | isopuksipuin | Abessiivi | isopuksipuutta |
| Monikon abessiivi | isopuksipuitta | Monikon akkusatiivi | isopuksipuut |