| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| espanja | huraño |
| Monikko | paenneet | Monikko | paenneeni |
| Monikko | paenneesi | Monikko | paenneemme |
| Monikko | paenneenne | Monikko | paenneensa |
| Genetiivi | paenneen | Genetiivi | paenneeni |
| Genetiivi | paenneesi | Genetiivi | paenneemme |
| Genetiivi | paenneenne | Genetiivi | paenneensa |
| Monikon genetiivi | paenneiden | Monikon genetiivi | paenneitten |
| Monikon genetiivi | paenneideni | Monikon genetiivi | paenneitteni |
| Monikon genetiivi | paenneidesi | Monikon genetiivi | paenneittesi |
| Monikon genetiivi | paenneidemme | Monikon genetiivi | paenneittemme |
| Monikon genetiivi | paenneidenne | Monikon genetiivi | paenneittenne |
| Monikon genetiivi | paenneidensa | Monikon genetiivi | paenneittensa |
| Partitiivi | paennutta | Partitiivi | paennuttani |
| Partitiivi | paennuttasi | Partitiivi | paennuttamme |
| Partitiivi | paennuttanne | Partitiivi | paennuttaan |
| Partitiivi | paennuttansa | Monikon partitiivi | paenneita |
| Monikon partitiivi | paenneitani | Monikon partitiivi | paenneitasi |
| Monikon partitiivi | paenneitamme | Monikon partitiivi | paenneitanne |
| Monikon partitiivi | paenneitaan | Monikon partitiivi | paenneitansa |
| Inessiivi | paenneessa | Inessiivi | paenneessani |
| Inessiivi | paenneessasi | Inessiivi | paenneessamme |
| Inessiivi | paenneessanne | Inessiivi | paenneessaan |
| Inessiivi | paenneessansa | Monikon inessiivi | paenneissa |
| Monikon inessiivi | paenneissani | Monikon inessiivi | paenneissasi |
| Monikon inessiivi | paenneissamme | Monikon inessiivi | paenneissanne |
| Monikon inessiivi | paenneissaan | Monikon inessiivi | paenneissansa |
| Elatiivi | paenneesta | Elatiivi | paenneestani |
| Elatiivi | paenneestasi | Elatiivi | paenneestamme |
| Elatiivi | paenneestanne | Elatiivi | paenneestaan |
| Elatiivi | paenneestansa | Monikon elatiivi | paenneista |
| Monikon elatiivi | paenneistani | Monikon elatiivi | paenneistasi |
| Monikon elatiivi | paenneistamme | Monikon elatiivi | paenneistanne |
| Monikon elatiivi | paenneistaan | Monikon elatiivi | paenneistansa |
| Illatiivi | paenneeseen | Illatiivi | paenneeseeni |
| Illatiivi | paenneeseesi | Illatiivi | paenneeseemme |
| Illatiivi | paenneeseenne | Illatiivi | paenneeseensa |
| Monikon illatiivi | paenneisiin | Monikon illatiivi | paenneihin |
| Monikon illatiivi | paenneisiini | Monikon illatiivi | paenneihini |
| Monikon illatiivi | paenneisiisi | Monikon illatiivi | paenneihisi |
| Monikon illatiivi | paenneisiimme | Monikon illatiivi | paenneihimme |
| Monikon illatiivi | paenneisiinne | Monikon illatiivi | paenneihinne |
| Monikon illatiivi | paenneisiinsa | Monikon illatiivi | paenneihinsa |
| Adessiivi | paenneella | Adessiivi | paenneellani |
| Adessiivi | paenneellasi | Adessiivi | paenneellamme |
| Adessiivi | paenneellanne | Adessiivi | paenneellaan |
| Adessiivi | paenneellansa | Monikon adessiivi | paenneilla |
| Monikon adessiivi | paenneillani | Monikon adessiivi | paenneillasi |
| Monikon adessiivi | paenneillamme | Monikon adessiivi | paenneillanne |
| Monikon adessiivi | paenneillaan | Monikon adessiivi | paenneillansa |
| Ablatiivi | paenneelta | Ablatiivi | paenneeltani |
| Ablatiivi | paenneeltasi | Ablatiivi | paenneeltamme |
| Ablatiivi | paenneeltanne | Ablatiivi | paenneeltaan |
| Ablatiivi | paenneeltansa | Monikon ablatiivi | paenneilta |
| Monikon ablatiivi | paenneiltani | Monikon ablatiivi | paenneiltasi |
| Monikon ablatiivi | paenneiltamme | Monikon ablatiivi | paenneiltanne |
| Monikon ablatiivi | paenneiltaan | Monikon ablatiivi | paenneiltansa |
| Allatiivi | paenneelle | Allatiivi | paenneelleni |
| Allatiivi | paenneellesi | Allatiivi | paenneellemme |
| Allatiivi | paenneellenne | Allatiivi | paenneelleen |
| Allatiivi | paenneellensa | Monikon allatiivi | paenneille |
| Monikon allatiivi | paenneilleni | Monikon allatiivi | paenneillesi |
| Monikon allatiivi | paenneillemme | Monikon allatiivi | paenneillenne |
| Monikon allatiivi | paenneilleen | Monikon allatiivi | paenneillensa |
| Essiivi | paenneena | Essiivi | paenneenani |
| Essiivi | paenneenasi | Essiivi | paenneenamme |
| Essiivi | paenneenanne | Essiivi | paenneenaan |
| Essiivi | paenneenansa | Monikon essiivi | paenneina |
| Monikon essiivi | paenneinani | Monikon essiivi | paenneinasi |
| Monikon essiivi | paenneinamme | Monikon essiivi | paenneinanne |
| Monikon essiivi | paenneinaan | Monikon essiivi | paenneinansa |
| Translatiivi | paenneeksi | Translatiivi | paenneekseni |
| Translatiivi | paenneeksesi | Translatiivi | paenneeksemme |
| Translatiivi | paenneeksenne | Translatiivi | paenneekseen |
| Translatiivi | paenneeksensa | Monikon translatiivi | paenneiksi |
| Monikon translatiivi | paenneikseni | Monikon translatiivi | paenneiksesi |
| Monikon translatiivi | paenneiksemme | Monikon translatiivi | paenneiksenne |
| Monikon translatiivi | paenneikseen | Monikon translatiivi | paenneiksensa |
| Monikon instruktiivi | paennein | Abessiivi | paenneetta |
| Abessiivi | paenneettani | Abessiivi | paenneettasi |
| Abessiivi | paenneettamme | Abessiivi | paenneettanne |
| Abessiivi | paenneettaan | Abessiivi | paenneettansa |
| Monikon abessiivi | paenneitta | Monikon abessiivi | paenneittani |
| Monikon abessiivi | paenneittasi | Monikon abessiivi | paenneittamme |
| Monikon abessiivi | paenneittanne | Monikon abessiivi | paenneittaan |
| Monikon abessiivi | paenneittansa | Monikon komitatiivi | paenneine |
| Monikon komitatiivi | paenneineni | Monikon komitatiivi | paenneinesi |
| Monikon komitatiivi | paenneinemme | Monikon komitatiivi | paenneinenne |
| Monikon komitatiivi | paenneineen | Monikon komitatiivi | paenneinensa |
| Monikon akkusatiivi | paenneet | Monikon akkusatiivi | paenneeni |
| Monikon akkusatiivi | paenneesi | Monikon akkusatiivi | paenneemme |
| Monikon akkusatiivi | paenneenne | Monikon akkusatiivi | paenneensa |
| Akkusatiivi | paenneeni | Akkusatiivi | paenneesi |
| Akkusatiivi | paenneemme | Akkusatiivi | paenneenne |
| Akkusatiivi | paenneensa |