| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kehaisen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kehaiset |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kehaisee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kehaisemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kehaisette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kehaisevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kehaisin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kehaisit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kehaisi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kehaisimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kehaisitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kehaisivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kehaisisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kehaisisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kehaisisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kehaisisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kehaisisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kehaisisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kehaise | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kehaiskoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kehaiskaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kehaiskaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kehaiskoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kehaissen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kehaisset | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kehaissee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kehaissemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kehaissette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kehaissevat | | |