| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | uhoan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | uhoat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | uhoaa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | uhoamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | uhoatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | uhoavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | uhosin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | uhosit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | uhosi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | uhosimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | uhositte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | uhosivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | uhoaisin | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | uhoisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | uhoaisit | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | uhoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | uhoaisi | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | uhoisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | uhoaisimme | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | uhoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | uhoaisitte | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | uhoisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | uhoaisivat | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | uhoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | uhoa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | uhotkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | uhotkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | uhotkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | uhotkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | uhonnen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | uhonnet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | uhonnee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | uhonnemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | uhonnette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | uhonnevat | | |