| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kierähdän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kierähdät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kierähdämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kierähdätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kierähtävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kierähdin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kierähdit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kierähti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kierähdimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kierähditte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kierähtivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kierähtäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kierähtäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kierähtäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kierähtäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kierähtäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kierähtäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kierähdä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kierähtäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kierähtäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kierähtäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kierähtäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kierähtänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kierähtänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kierähtänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kierähtänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kierähtänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kierähtänevät |