| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | laistan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | laistat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | laistamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | laistatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | laistavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | laistoin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | laistoit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laistoi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | laistoimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | laistoitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laistoivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laistaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | laistaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laistaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laistaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | laistaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laistaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | laista |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laistakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | laistakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | laistakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laistakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laistanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | laistanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laistanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laistanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | laistanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laistanevat |