Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKonteksti
Adjektiivit
1.kasvitiede

Taivutusmuodot

MonikkokorvakkeellisetMonikkokorvakkeelliseni
MonikkokorvakkeellisesiMonikkokorvakkeellisemme
MonikkokorvakkeellisenneMonikkokorvakkeellisensa
GenetiivikorvakkeellisenGenetiivikorvakkeelliseni
GenetiivikorvakkeellisesiGenetiivikorvakkeellisemme
GenetiivikorvakkeellisenneGenetiivikorvakkeellisensa
Monikon genetiivikorvakkeellistenMonikon genetiivikorvakkeellisien
Monikon genetiivikorvakkeellisteniMonikon genetiivikorvakkeellisieni
Monikon genetiivikorvakkeellistesiMonikon genetiivikorvakkeellisiesi
Monikon genetiivikorvakkeellistemmeMonikon genetiivikorvakkeellisiemme
Monikon genetiivikorvakkeellistenneMonikon genetiivikorvakkeellisienne
Monikon genetiivikorvakkeellistensaMonikon genetiivikorvakkeellisiensa
PartitiivikorvakkeellistaPartitiivikorvakkeellistani
PartitiivikorvakkeellistasiPartitiivikorvakkeellistamme
PartitiivikorvakkeellistannePartitiivikorvakkeellistaan
PartitiivikorvakkeellistansaMonikon partitiivikorvakkeellisia
Monikon partitiivikorvakkeellisianiMonikon partitiivikorvakkeellisiasi
Monikon partitiivikorvakkeellisiammeMonikon partitiivikorvakkeellisianne
Monikon partitiivikorvakkeellisiaanMonikon partitiivikorvakkeellisiansa
InessiivikorvakkeellisessaInessiivikorvakkeellisessani
InessiivikorvakkeellisessasiInessiivikorvakkeellisessamme
InessiivikorvakkeellisessanneInessiivikorvakkeellisessaan
InessiivikorvakkeellisessansaMonikon inessiivikorvakkeellisissa
Monikon inessiivikorvakkeellisissaniMonikon inessiivikorvakkeellisissasi
Monikon inessiivikorvakkeellisissammeMonikon inessiivikorvakkeellisissanne
Monikon inessiivikorvakkeellisissaanMonikon inessiivikorvakkeellisissansa
ElatiivikorvakkeellisestaElatiivikorvakkeellisestani
ElatiivikorvakkeellisestasiElatiivikorvakkeellisestamme
ElatiivikorvakkeellisestanneElatiivikorvakkeellisestaan
ElatiivikorvakkeellisestansaMonikon elatiivikorvakkeellisista
Monikon elatiivikorvakkeellisistaniMonikon elatiivikorvakkeellisistasi
Monikon elatiivikorvakkeellisistammeMonikon elatiivikorvakkeellisistanne
Monikon elatiivikorvakkeellisistaanMonikon elatiivikorvakkeellisistansa
IllatiivikorvakkeelliseenIllatiivikorvakkeelliseeni
IllatiivikorvakkeelliseesiIllatiivikorvakkeelliseemme
IllatiivikorvakkeelliseenneIllatiivikorvakkeelliseensa
Monikon illatiivikorvakkeellisiinMonikon illatiivikorvakkeellisiini
Monikon illatiivikorvakkeellisiisiMonikon illatiivikorvakkeellisiimme
Monikon illatiivikorvakkeellisiinneMonikon illatiivikorvakkeellisiinsa
AdessiivikorvakkeellisellaAdessiivikorvakkeellisellani
AdessiivikorvakkeellisellasiAdessiivikorvakkeellisellamme
AdessiivikorvakkeellisellanneAdessiivikorvakkeellisellaan
AdessiivikorvakkeellisellansaMonikon adessiivikorvakkeellisilla
Monikon adessiivikorvakkeellisillaniMonikon adessiivikorvakkeellisillasi
Monikon adessiivikorvakkeellisillammeMonikon adessiivikorvakkeellisillanne
Monikon adessiivikorvakkeellisillaanMonikon adessiivikorvakkeellisillansa
AblatiivikorvakkeelliseltaAblatiivikorvakkeelliseltani
AblatiivikorvakkeelliseltasiAblatiivikorvakkeelliseltamme
AblatiivikorvakkeelliseltanneAblatiivikorvakkeelliseltaan
AblatiivikorvakkeelliseltansaMonikon ablatiivikorvakkeellisilta
Monikon ablatiivikorvakkeellisiltaniMonikon ablatiivikorvakkeellisiltasi
Monikon ablatiivikorvakkeellisiltammeMonikon ablatiivikorvakkeellisiltanne
Monikon ablatiivikorvakkeellisiltaanMonikon ablatiivikorvakkeellisiltansa
AllatiivikorvakkeelliselleAllatiivikorvakkeelliselleni
AllatiivikorvakkeellisellesiAllatiivikorvakkeellisellemme
AllatiivikorvakkeellisellenneAllatiivikorvakkeelliselleen
AllatiivikorvakkeellisellensaMonikon allatiivikorvakkeellisille
Monikon allatiivikorvakkeellisilleniMonikon allatiivikorvakkeellisillesi
Monikon allatiivikorvakkeellisillemmeMonikon allatiivikorvakkeellisillenne
Monikon allatiivikorvakkeellisilleenMonikon allatiivikorvakkeellisillensa
EssiivikorvakkeellisenaEssiivikorvakkeellisenani
EssiivikorvakkeellisenasiEssiivikorvakkeellisenamme
EssiivikorvakkeellisenanneEssiivikorvakkeellisenaan
EssiivikorvakkeellisenansaMonikon essiivikorvakkeellisina
Monikon essiivikorvakkeellisinaniMonikon essiivikorvakkeellisinasi
Monikon essiivikorvakkeellisinammeMonikon essiivikorvakkeellisinanne
Monikon essiivikorvakkeellisinaanMonikon essiivikorvakkeellisinansa
TranslatiivikorvakkeelliseksiTranslatiivikorvakkeellisekseni
TranslatiivikorvakkeelliseksesiTranslatiivikorvakkeelliseksemme
TranslatiivikorvakkeelliseksenneTranslatiivikorvakkeellisekseen
TranslatiivikorvakkeelliseksensaMonikon translatiivikorvakkeellisiksi
Monikon translatiivikorvakkeellisikseniMonikon translatiivikorvakkeellisiksesi
Monikon translatiivikorvakkeellisiksemmeMonikon translatiivikorvakkeellisiksenne
Monikon translatiivikorvakkeellisikseenMonikon translatiivikorvakkeellisiksensa
Monikon instruktiivikorvakkeellisinAbessiivikorvakkeellisetta
AbessiivikorvakkeellisettaniAbessiivikorvakkeellisettasi
AbessiivikorvakkeellisettammeAbessiivikorvakkeellisettanne
AbessiivikorvakkeellisettaanAbessiivikorvakkeellisettansa
Monikon abessiivikorvakkeellisittaMonikon abessiivikorvakkeellisittani
Monikon abessiivikorvakkeellisittasiMonikon abessiivikorvakkeellisittamme
Monikon abessiivikorvakkeellisittanneMonikon abessiivikorvakkeellisittaan
Monikon abessiivikorvakkeellisittansaMonikon komitatiivikorvakkeellisine
Monikon komitatiivikorvakkeellisineniMonikon komitatiivikorvakkeellisinesi
Monikon komitatiivikorvakkeellisinemmeMonikon komitatiivikorvakkeellisinenne
Monikon komitatiivikorvakkeellisineenMonikon komitatiivikorvakkeellisinensa
Monikon akkusatiivikorvakkeellisetMonikon akkusatiivikorvakkeelliseni
Monikon akkusatiivikorvakkeellisesiMonikon akkusatiivikorvakkeellisemme
Monikon akkusatiivikorvakkeellisenneMonikon akkusatiivikorvakkeellisensa
AkkusatiivikorvakkeelliseniAkkusatiivikorvakkeellisesi
AkkusatiivikorvakkeellisemmeAkkusatiivikorvakkeellisenne
Akkusatiivikorvakkeellisensa