| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ähkin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | ähkit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ähkii | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ähkimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | ähkitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ähkivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ähkin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ähkit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ähki | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ähkimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ähkitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ähkivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ähkisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | ähkisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ähkisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ähkisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | ähkisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ähkisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | ähki | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ähkiköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | ähkikäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | ähkikää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ähkikööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ähkinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | ähkinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ähkinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ähkinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | ähkinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ähkinevät | | |