| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | morfinistit | Genetiivi | morfinistin |
| Monikon genetiivi | morfinistien | Partitiivi | morfinistia |
| Monikon partitiivi | morfinisteja | Inessiivi | morfinistissa |
| Monikon inessiivi | morfinisteissa | Elatiivi | morfinistista |
| Monikon elatiivi | morfinisteista | Illatiivi | morfinistiin |
| Monikon illatiivi | morfinisteihin | Adessiivi | morfinistilla |
| Monikon adessiivi | morfinisteilla | Ablatiivi | morfinistilta |
| Monikon ablatiivi | morfinisteilta | Allatiivi | morfinistille |
| Monikon allatiivi | morfinisteille | Essiivi | morfinistina |
| Monikon essiivi | morfinisteina | Translatiivi | morfinistiksi |
| Monikon translatiivi | morfinisteiksi | Monikon instruktiivi | morfinistein |
| Abessiivi | morfinistitta | Monikon abessiivi | morfinisteitta |
| Monikon akkusatiivi | morfinistit |