| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | monismit | Genetiivi | monismin |
| Monikon genetiivi | monismien | Partitiivi | monismia |
| Monikon partitiivi | monismeja | Inessiivi | monismissa |
| Monikon inessiivi | monismeissa | Elatiivi | monismista |
| Monikon elatiivi | monismeista | Illatiivi | monismiin |
| Monikon illatiivi | monismeihin | Adessiivi | monismilla |
| Monikon adessiivi | monismeilla | Ablatiivi | monismilta |
| Monikon ablatiivi | monismeilta | Allatiivi | monismille |
| Monikon allatiivi | monismeille | Essiivi | monismina |
| Monikon essiivi | monismeina | Translatiivi | monismiksi |
| Monikon translatiivi | monismeiksi | Monikon instruktiivi | monismein |
| Abessiivi | monismitta | Monikon abessiivi | monismeitta |
| Monikon akkusatiivi | monismit |