| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | arkailen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | arkailet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | arkailee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | arkailemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | arkailette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | arkailevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | arkailin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | arkailit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | arkaili | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | arkailimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | arkailitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | arkailivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | arkailisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | arkailisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | arkailisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | arkailisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | arkailisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | arkailisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | arkaile | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | arkailkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | arkailkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | arkailkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | arkailkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | arkaillen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | arkaillet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | arkaillee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | arkaillemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | arkaillette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | arkaillevat | | |