| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | etologiset | Monikko | etologiseni |
| Monikko | etologisesi | Monikko | etologisemme |
| Monikko | etologisenne | Monikko | etologisensa |
| Genetiivi | etologisen | Genetiivi | etologiseni |
| Genetiivi | etologisesi | Genetiivi | etologisemme |
| Genetiivi | etologisenne | Genetiivi | etologisensa |
| Monikon genetiivi | etologisten | Monikon genetiivi | etologisien |
| Monikon genetiivi | etologisteni | Monikon genetiivi | etologisieni |
| Monikon genetiivi | etologistesi | Monikon genetiivi | etologisiesi |
| Monikon genetiivi | etologistemme | Monikon genetiivi | etologisiemme |
| Monikon genetiivi | etologistenne | Monikon genetiivi | etologisienne |
| Monikon genetiivi | etologistensa | Monikon genetiivi | etologisiensa |
| Partitiivi | etologista | Partitiivi | etologistani |
| Partitiivi | etologistasi | Partitiivi | etologistamme |
| Partitiivi | etologistanne | Partitiivi | etologistaan |
| Partitiivi | etologistansa | Monikon partitiivi | etologisia |
| Monikon partitiivi | etologisiani | Monikon partitiivi | etologisiasi |
| Monikon partitiivi | etologisiamme | Monikon partitiivi | etologisianne |
| Monikon partitiivi | etologisiaan | Monikon partitiivi | etologisiansa |
| Inessiivi | etologisessa | Inessiivi | etologisessani |
| Inessiivi | etologisessasi | Inessiivi | etologisessamme |
| Inessiivi | etologisessanne | Inessiivi | etologisessaan |
| Inessiivi | etologisessansa | Monikon inessiivi | etologisissa |
| Monikon inessiivi | etologisissani | Monikon inessiivi | etologisissasi |
| Monikon inessiivi | etologisissamme | Monikon inessiivi | etologisissanne |
| Monikon inessiivi | etologisissaan | Monikon inessiivi | etologisissansa |
| Elatiivi | etologisesta | Elatiivi | etologisestani |
| Elatiivi | etologisestasi | Elatiivi | etologisestamme |
| Elatiivi | etologisestanne | Elatiivi | etologisestaan |
| Elatiivi | etologisestansa | Monikon elatiivi | etologisista |
| Monikon elatiivi | etologisistani | Monikon elatiivi | etologisistasi |
| Monikon elatiivi | etologisistamme | Monikon elatiivi | etologisistanne |
| Monikon elatiivi | etologisistaan | Monikon elatiivi | etologisistansa |
| Illatiivi | etologiseen | Illatiivi | etologiseeni |
| Illatiivi | etologiseesi | Illatiivi | etologiseemme |
| Illatiivi | etologiseenne | Illatiivi | etologiseensa |
| Monikon illatiivi | etologisiin | Monikon illatiivi | etologisiini |
| Monikon illatiivi | etologisiisi | Monikon illatiivi | etologisiimme |
| Monikon illatiivi | etologisiinne | Monikon illatiivi | etologisiinsa |
| Adessiivi | etologisella | Adessiivi | etologisellani |
| Adessiivi | etologisellasi | Adessiivi | etologisellamme |
| Adessiivi | etologisellanne | Adessiivi | etologisellaan |
| Adessiivi | etologisellansa | Monikon adessiivi | etologisilla |
| Monikon adessiivi | etologisillani | Monikon adessiivi | etologisillasi |
| Monikon adessiivi | etologisillamme | Monikon adessiivi | etologisillanne |
| Monikon adessiivi | etologisillaan | Monikon adessiivi | etologisillansa |
| Ablatiivi | etologiselta | Ablatiivi | etologiseltani |
| Ablatiivi | etologiseltasi | Ablatiivi | etologiseltamme |
| Ablatiivi | etologiseltanne | Ablatiivi | etologiseltaan |
| Ablatiivi | etologiseltansa | Monikon ablatiivi | etologisilta |
| Monikon ablatiivi | etologisiltani | Monikon ablatiivi | etologisiltasi |
| Monikon ablatiivi | etologisiltamme | Monikon ablatiivi | etologisiltanne |
| Monikon ablatiivi | etologisiltaan | Monikon ablatiivi | etologisiltansa |
| Allatiivi | etologiselle | Allatiivi | etologiselleni |
| Allatiivi | etologisellesi | Allatiivi | etologisellemme |
| Allatiivi | etologisellenne | Allatiivi | etologiselleen |
| Allatiivi | etologisellensa | Monikon allatiivi | etologisille |
| Monikon allatiivi | etologisilleni | Monikon allatiivi | etologisillesi |
| Monikon allatiivi | etologisillemme | Monikon allatiivi | etologisillenne |
| Monikon allatiivi | etologisilleen | Monikon allatiivi | etologisillensa |
| Essiivi | etologisena | Essiivi | etologisenani |
| Essiivi | etologisenasi | Essiivi | etologisenamme |
| Essiivi | etologisenanne | Essiivi | etologisenaan |
| Essiivi | etologisenansa | Monikon essiivi | etologisina |
| Monikon essiivi | etologisinani | Monikon essiivi | etologisinasi |
| Monikon essiivi | etologisinamme | Monikon essiivi | etologisinanne |
| Monikon essiivi | etologisinaan | Monikon essiivi | etologisinansa |
| Translatiivi | etologiseksi | Translatiivi | etologisekseni |
| Translatiivi | etologiseksesi | Translatiivi | etologiseksemme |
| Translatiivi | etologiseksenne | Translatiivi | etologisekseen |
| Translatiivi | etologiseksensa | Monikon translatiivi | etologisiksi |
| Monikon translatiivi | etologisikseni | Monikon translatiivi | etologisiksesi |
| Monikon translatiivi | etologisiksemme | Monikon translatiivi | etologisiksenne |
| Monikon translatiivi | etologisikseen | Monikon translatiivi | etologisiksensa |
| Monikon instruktiivi | etologisin | Abessiivi | etologisetta |
| Abessiivi | etologisettani | Abessiivi | etologisettasi |
| Abessiivi | etologisettamme | Abessiivi | etologisettanne |
| Abessiivi | etologisettaan | Abessiivi | etologisettansa |
| Monikon abessiivi | etologisitta | Monikon abessiivi | etologisittani |
| Monikon abessiivi | etologisittasi | Monikon abessiivi | etologisittamme |
| Monikon abessiivi | etologisittanne | Monikon abessiivi | etologisittaan |
| Monikon abessiivi | etologisittansa | Monikon komitatiivi | etologisine |
| Monikon komitatiivi | etologisineni | Monikon komitatiivi | etologisinesi |
| Monikon komitatiivi | etologisinemme | Monikon komitatiivi | etologisinenne |
| Monikon komitatiivi | etologisineen | Monikon komitatiivi | etologisinensa |
| Monikon akkusatiivi | etologiset | Monikon akkusatiivi | etologiseni |
| Monikon akkusatiivi | etologisesi | Monikon akkusatiivi | etologisemme |
| Monikon akkusatiivi | etologisenne | Monikon akkusatiivi | etologisensa |
| Akkusatiivi | etologiseni | Akkusatiivi | etologisesi |
| Akkusatiivi | etologisemme | Akkusatiivi | etologisenne |
| Akkusatiivi | etologisensa |