| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | septikemiat | Genetiivi | septikemian |
| Monikon genetiivi | septikemioiden | Monikon genetiivi | septikemioitten |
| Partitiivi | septikemiaa | Monikon partitiivi | septikemioita |
| Inessiivi | septikemiassa | Monikon inessiivi | septikemioissa |
| Elatiivi | septikemiasta | Monikon elatiivi | septikemioista |
| Illatiivi | septikemiaan | Monikon illatiivi | septikemioihin |
| Adessiivi | septikemialla | Monikon adessiivi | septikemioilla |
| Ablatiivi | septikemialta | Monikon ablatiivi | septikemioilta |
| Allatiivi | septikemialle | Monikon allatiivi | septikemioille |
| Essiivi | septikemiana | Monikon essiivi | septikemioina |
| Translatiivi | septikemiaksi | Monikon translatiivi | septikemioiksi |
| Monikon instruktiivi | septikemioin | Abessiivi | septikemiatta |
| Monikon abessiivi | septikemioitta | Monikon akkusatiivi | septikemiat |