| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | eräännyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | eräännyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | erääntyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | eräännymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | eräännytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | erääntyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | eräännyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | eräännyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | erääntyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | eräännyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | eräännyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | erääntyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | erääntyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | erääntyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | erääntyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | erääntyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | erääntyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | erääntyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | eräänny | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | erääntyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | erääntykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | erääntykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | erääntykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | erääntynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | erääntynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | erääntynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | erääntynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | erääntynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | erääntynevät | | |