Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka kuuluu hierarkiaan, hierarkiaan kuuluva; hierarkialle ominainen

Taivutusmuodot

MonikkohierarkkisetMonikkohierarkkiseni
MonikkohierarkkisesiMonikkohierarkkisemme
MonikkohierarkkisenneMonikkohierarkkisensa
GenetiivihierarkkisenGenetiivihierarkkiseni
GenetiivihierarkkisesiGenetiivihierarkkisemme
GenetiivihierarkkisenneGenetiivihierarkkisensa
Monikon genetiivihierarkkistenMonikon genetiivihierarkkisien
Monikon genetiivihierarkkisteniMonikon genetiivihierarkkisieni
Monikon genetiivihierarkkistesiMonikon genetiivihierarkkisiesi
Monikon genetiivihierarkkistemmeMonikon genetiivihierarkkisiemme
Monikon genetiivihierarkkistenneMonikon genetiivihierarkkisienne
Monikon genetiivihierarkkistensaMonikon genetiivihierarkkisiensa
PartitiivihierarkkistaPartitiivihierarkkistani
PartitiivihierarkkistasiPartitiivihierarkkistamme
PartitiivihierarkkistannePartitiivihierarkkistaan
PartitiivihierarkkistansaMonikon partitiivihierarkkisia
Monikon partitiivihierarkkisianiMonikon partitiivihierarkkisiasi
Monikon partitiivihierarkkisiammeMonikon partitiivihierarkkisianne
Monikon partitiivihierarkkisiaanMonikon partitiivihierarkkisiansa
InessiivihierarkkisessaInessiivihierarkkisessani
InessiivihierarkkisessasiInessiivihierarkkisessamme
InessiivihierarkkisessanneInessiivihierarkkisessaan
InessiivihierarkkisessansaMonikon inessiivihierarkkisissa
Monikon inessiivihierarkkisissaniMonikon inessiivihierarkkisissasi
Monikon inessiivihierarkkisissammeMonikon inessiivihierarkkisissanne
Monikon inessiivihierarkkisissaanMonikon inessiivihierarkkisissansa
ElatiivihierarkkisestaElatiivihierarkkisestani
ElatiivihierarkkisestasiElatiivihierarkkisestamme
ElatiivihierarkkisestanneElatiivihierarkkisestaan
ElatiivihierarkkisestansaMonikon elatiivihierarkkisista
Monikon elatiivihierarkkisistaniMonikon elatiivihierarkkisistasi
Monikon elatiivihierarkkisistammeMonikon elatiivihierarkkisistanne
Monikon elatiivihierarkkisistaanMonikon elatiivihierarkkisistansa
IllatiivihierarkkiseenIllatiivihierarkkiseeni
IllatiivihierarkkiseesiIllatiivihierarkkiseemme
IllatiivihierarkkiseenneIllatiivihierarkkiseensa
Monikon illatiivihierarkkisiinMonikon illatiivihierarkkisiini
Monikon illatiivihierarkkisiisiMonikon illatiivihierarkkisiimme
Monikon illatiivihierarkkisiinneMonikon illatiivihierarkkisiinsa
AdessiivihierarkkisellaAdessiivihierarkkisellani
AdessiivihierarkkisellasiAdessiivihierarkkisellamme
AdessiivihierarkkisellanneAdessiivihierarkkisellaan
AdessiivihierarkkisellansaMonikon adessiivihierarkkisilla
Monikon adessiivihierarkkisillaniMonikon adessiivihierarkkisillasi
Monikon adessiivihierarkkisillammeMonikon adessiivihierarkkisillanne
Monikon adessiivihierarkkisillaanMonikon adessiivihierarkkisillansa
AblatiivihierarkkiseltaAblatiivihierarkkiseltani
AblatiivihierarkkiseltasiAblatiivihierarkkiseltamme
AblatiivihierarkkiseltanneAblatiivihierarkkiseltaan
AblatiivihierarkkiseltansaMonikon ablatiivihierarkkisilta
Monikon ablatiivihierarkkisiltaniMonikon ablatiivihierarkkisiltasi
Monikon ablatiivihierarkkisiltammeMonikon ablatiivihierarkkisiltanne
Monikon ablatiivihierarkkisiltaanMonikon ablatiivihierarkkisiltansa
AllatiivihierarkkiselleAllatiivihierarkkiselleni
AllatiivihierarkkisellesiAllatiivihierarkkisellemme
AllatiivihierarkkisellenneAllatiivihierarkkiselleen
AllatiivihierarkkisellensaMonikon allatiivihierarkkisille
Monikon allatiivihierarkkisilleniMonikon allatiivihierarkkisillesi
Monikon allatiivihierarkkisillemmeMonikon allatiivihierarkkisillenne
Monikon allatiivihierarkkisilleenMonikon allatiivihierarkkisillensa
EssiivihierarkkisenaEssiivihierarkkisenani
EssiivihierarkkisenasiEssiivihierarkkisenamme
EssiivihierarkkisenanneEssiivihierarkkisenaan
EssiivihierarkkisenansaMonikon essiivihierarkkisina
Monikon essiivihierarkkisinaniMonikon essiivihierarkkisinasi
Monikon essiivihierarkkisinammeMonikon essiivihierarkkisinanne
Monikon essiivihierarkkisinaanMonikon essiivihierarkkisinansa
TranslatiivihierarkkiseksiTranslatiivihierarkkisekseni
TranslatiivihierarkkiseksesiTranslatiivihierarkkiseksemme
TranslatiivihierarkkiseksenneTranslatiivihierarkkisekseen
TranslatiivihierarkkiseksensaMonikon translatiivihierarkkisiksi
Monikon translatiivihierarkkisikseniMonikon translatiivihierarkkisiksesi
Monikon translatiivihierarkkisiksemmeMonikon translatiivihierarkkisiksenne
Monikon translatiivihierarkkisikseenMonikon translatiivihierarkkisiksensa
Monikon instruktiivihierarkkisinAbessiivihierarkkisetta
AbessiivihierarkkisettaniAbessiivihierarkkisettasi
AbessiivihierarkkisettammeAbessiivihierarkkisettanne
AbessiivihierarkkisettaanAbessiivihierarkkisettansa
Monikon abessiivihierarkkisittaMonikon abessiivihierarkkisittani
Monikon abessiivihierarkkisittasiMonikon abessiivihierarkkisittamme
Monikon abessiivihierarkkisittanneMonikon abessiivihierarkkisittaan
Monikon abessiivihierarkkisittansaMonikon komitatiivihierarkkisine
Monikon komitatiivihierarkkisineniMonikon komitatiivihierarkkisinesi
Monikon komitatiivihierarkkisinemmeMonikon komitatiivihierarkkisinenne
Monikon komitatiivihierarkkisineenMonikon komitatiivihierarkkisinensa
Monikon akkusatiivihierarkkisetMonikon akkusatiivihierarkkiseni
Monikon akkusatiivihierarkkisesiMonikon akkusatiivihierarkkisemme
Monikon akkusatiivihierarkkisenneMonikon akkusatiivihierarkkisensa
AkkusatiivihierarkkiseniAkkusatiivihierarkkisesi
AkkusatiivihierarkkisemmeAkkusatiivihierarkkisenne
Akkusatiivihierarkkisensa

Luokat