| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| 4. | |
| Muut/tuntemattomat | |
| 5. | |
| Monikko | raviradat | Genetiivi | raviradan |
| Monikon genetiivi | raviratojen | Partitiivi | ravirataa |
| Monikon partitiivi | raviratoja | Inessiivi | raviradassa |
| Monikon inessiivi | raviradoissa | Elatiivi | raviradasta |
| Monikon elatiivi | raviradoista | Illatiivi | ravirataan |
| Monikon illatiivi | raviratoihin | Adessiivi | raviradalla |
| Monikon adessiivi | raviradoilla | Ablatiivi | raviradalta |
| Monikon ablatiivi | raviradoilta | Allatiivi | raviradalle |
| Monikon allatiivi | raviradoille | Essiivi | raviratana |
| Monikon essiivi | raviratoina | Translatiivi | raviradaksi |
| Monikon translatiivi | raviradoiksi | Monikon instruktiivi | raviradoin |
| Abessiivi | raviradatta | Monikon abessiivi | raviradoitta |
| Monikon akkusatiivi | raviradat |