| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | hieroglyphic writing |
| Monikko | hieroglyfikirjoitukset | Genetiivi | hieroglyfikirjoituksen |
| Monikon genetiivi | hieroglyfikirjoitusten | Monikon genetiivi | hieroglyfikirjoituksien |
| Partitiivi | hieroglyfikirjoitusta | Monikon partitiivi | hieroglyfikirjoituksia |
| Inessiivi | hieroglyfikirjoituksessa | Monikon inessiivi | hieroglyfikirjoituksissa |
| Elatiivi | hieroglyfikirjoituksesta | Monikon elatiivi | hieroglyfikirjoituksista |
| Illatiivi | hieroglyfikirjoitukseen | Monikon illatiivi | hieroglyfikirjoituksiin |
| Adessiivi | hieroglyfikirjoituksella | Monikon adessiivi | hieroglyfikirjoituksilla |
| Ablatiivi | hieroglyfikirjoitukselta | Monikon ablatiivi | hieroglyfikirjoituksilta |
| Allatiivi | hieroglyfikirjoitukselle | Monikon allatiivi | hieroglyfikirjoituksille |
| Essiivi | hieroglyfikirjoituksena | Monikon essiivi | hieroglyfikirjoituksina |
| Translatiivi | hieroglyfikirjoitukseksi | Monikon translatiivi | hieroglyfikirjoituksiksi |
| Monikon instruktiivi | hieroglyfikirjoituksin | Abessiivi | hieroglyfikirjoituksetta |
| Monikon abessiivi | hieroglyfikirjoituksitta | Monikon akkusatiivi | hieroglyfikirjoitukset |