| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | alpha emitter |
| Monikko | alfasäteilijät | Genetiivi | alfasäteilijän |
| Monikon genetiivi | alfasäteilijöiden | Monikon genetiivi | alfasäteilijöitten |
| Partitiivi | alfasäteilijää | Monikon partitiivi | alfasäteilijöitä |
| Inessiivi | alfasäteilijässä | Monikon inessiivi | alfasäteilijöissä |
| Elatiivi | alfasäteilijästä | Monikon elatiivi | alfasäteilijöistä |
| Illatiivi | alfasäteilijään | Monikon illatiivi | alfasäteilijöihin |
| Adessiivi | alfasäteilijällä | Monikon adessiivi | alfasäteilijöillä |
| Ablatiivi | alfasäteilijältä | Monikon ablatiivi | alfasäteilijöiltä |
| Allatiivi | alfasäteilijälle | Monikon allatiivi | alfasäteilijöille |
| Essiivi | alfasäteilijänä | Monikon essiivi | alfasäteilijöinä |
| Translatiivi | alfasäteilijäksi | Monikon translatiivi | alfasäteilijöiksi |
| Monikon instruktiivi | alfasäteilijöin | Abessiivi | alfasäteilijättä |
| Monikon abessiivi | alfasäteilijöittä | Monikon akkusatiivi | alfasäteilijät |