| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | agitoijat | Genetiivi | agitoijan |
| Monikon genetiivi | agitoijien | Partitiivi | agitoijaa |
| Monikon partitiivi | agitoijia | Inessiivi | agitoijassa |
| Monikon inessiivi | agitoijissa | Elatiivi | agitoijasta |
| Monikon elatiivi | agitoijista | Illatiivi | agitoijaan |
| Monikon illatiivi | agitoijiin | Adessiivi | agitoijalla |
| Monikon adessiivi | agitoijilla | Ablatiivi | agitoijalta |
| Monikon ablatiivi | agitoijilta | Allatiivi | agitoijalle |
| Monikon allatiivi | agitoijille | Essiivi | agitoijana |
| Monikon essiivi | agitoijina | Translatiivi | agitoijaksi |
| Monikon translatiivi | agitoijiksi | Monikon instruktiivi | agitoijin |
| Abessiivi | agitoijatta | Monikon abessiivi | agitoijitta |
| Monikon akkusatiivi | agitoijat |