| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | akupunktuurit | Genetiivi | akupunktuurin |
| Monikon genetiivi | akupunktuurien | Monikon genetiivi | akupunktuureiden |
| Monikon genetiivi | akupunktuureitten | Partitiivi | akupunktuuria |
| Monikon partitiivi | akupunktuureita | Monikon partitiivi | akupunktuureja |
| Inessiivi | akupunktuurissa | Monikon inessiivi | akupunktuureissa |
| Elatiivi | akupunktuurista | Monikon elatiivi | akupunktuureista |
| Illatiivi | akupunktuuriin | Monikon illatiivi | akupunktuureihin |
| Adessiivi | akupunktuurilla | Monikon adessiivi | akupunktuureilla |
| Ablatiivi | akupunktuurilta | Monikon ablatiivi | akupunktuureilta |
| Allatiivi | akupunktuurille | Monikon allatiivi | akupunktuureille |
| Essiivi | akupunktuurina | Monikon essiivi | akupunktuureina |
| Translatiivi | akupunktuuriksi | Monikon translatiivi | akupunktuureiksi |
| Monikon instruktiivi | akupunktuurein | Abessiivi | akupunktuuritta |
| Monikon abessiivi | akupunktuureitta | Monikon akkusatiivi | akupunktuurit |