| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | brain tissue |
| Monikko | aivokudokset | Genetiivi | aivokudoksen |
| Monikon genetiivi | aivokudosten | Monikon genetiivi | aivokudoksien |
| Partitiivi | aivokudosta | Monikon partitiivi | aivokudoksia |
| Inessiivi | aivokudoksessa | Monikon inessiivi | aivokudoksissa |
| Elatiivi | aivokudoksesta | Monikon elatiivi | aivokudoksista |
| Illatiivi | aivokudokseen | Monikon illatiivi | aivokudoksiin |
| Adessiivi | aivokudoksella | Monikon adessiivi | aivokudoksilla |
| Ablatiivi | aivokudokselta | Monikon ablatiivi | aivokudoksilta |
| Allatiivi | aivokudokselle | Monikon allatiivi | aivokudoksille |
| Essiivi | aivokudoksena | Monikon essiivi | aivokudoksina |
| Translatiivi | aivokudokseksi | Monikon translatiivi | aivokudoksiksi |
| Monikon instruktiivi | aivokudoksin | Abessiivi | aivokudoksetta |
| Monikon abessiivi | aivokudoksitta | Monikon akkusatiivi | aivokudokset |