| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | puhekieli | ||
| 2. | puhekieli | ||
| Monikko | autokuskit | Genetiivi | autokuskin |
| Monikon genetiivi | autokuskien | Partitiivi | autokuskia |
| Monikon partitiivi | autokuskeja | Inessiivi | autokuskissa |
| Monikon inessiivi | autokuskeissa | Elatiivi | autokuskista |
| Monikon elatiivi | autokuskeista | Illatiivi | autokuskiin |
| Monikon illatiivi | autokuskeihin | Adessiivi | autokuskilla |
| Monikon adessiivi | autokuskeilla | Ablatiivi | autokuskilta |
| Monikon ablatiivi | autokuskeilta | Allatiivi | autokuskille |
| Monikon allatiivi | autokuskeille | Essiivi | autokuskina |
| Monikon essiivi | autokuskeina | Translatiivi | autokuskiksi |
| Monikon translatiivi | autokuskeiksi | Monikon instruktiivi | autokuskein |
| Abessiivi | autokuskitta | Monikon abessiivi | autokuskeitta |
| Monikon akkusatiivi | autokuskit |