| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | maattomat | Monikko | maattomani |
| Monikko | maattomasi | Monikko | maattomamme |
| Monikko | maattomanne | Monikko | maattomansa |
| Genetiivi | maattoman | Genetiivi | maattomani |
| Genetiivi | maattomasi | Genetiivi | maattomamme |
| Genetiivi | maattomanne | Genetiivi | maattomansa |
| Monikon genetiivi | maattomien | Monikon genetiivi | maattomieni |
| Monikon genetiivi | maattomiesi | Monikon genetiivi | maattomiemme |
| Monikon genetiivi | maattomienne | Monikon genetiivi | maattomiensa |
| Partitiivi | maatonta | Partitiivi | maatontani |
| Partitiivi | maatontasi | Partitiivi | maatontamme |
| Partitiivi | maatontanne | Partitiivi | maatontaan |
| Partitiivi | maatontansa | Monikon partitiivi | maattomia |
| Monikon partitiivi | maattomiani | Monikon partitiivi | maattomiasi |
| Monikon partitiivi | maattomiamme | Monikon partitiivi | maattomianne |
| Monikon partitiivi | maattomiaan | Monikon partitiivi | maattomiansa |
| Inessiivi | maattomassa | Inessiivi | maattomassani |
| Inessiivi | maattomassasi | Inessiivi | maattomassamme |
| Inessiivi | maattomassanne | Inessiivi | maattomassaan |
| Inessiivi | maattomassansa | Monikon inessiivi | maattomissa |
| Monikon inessiivi | maattomissani | Monikon inessiivi | maattomissasi |
| Monikon inessiivi | maattomissamme | Monikon inessiivi | maattomissanne |
| Monikon inessiivi | maattomissaan | Monikon inessiivi | maattomissansa |
| Elatiivi | maattomasta | Elatiivi | maattomastani |
| Elatiivi | maattomastasi | Elatiivi | maattomastamme |
| Elatiivi | maattomastanne | Elatiivi | maattomastaan |
| Elatiivi | maattomastansa | Monikon elatiivi | maattomista |
| Monikon elatiivi | maattomistani | Monikon elatiivi | maattomistasi |
| Monikon elatiivi | maattomistamme | Monikon elatiivi | maattomistanne |
| Monikon elatiivi | maattomistaan | Monikon elatiivi | maattomistansa |
| Illatiivi | maattomaan | Illatiivi | maattomaani |
| Illatiivi | maattomaasi | Illatiivi | maattomaamme |
| Illatiivi | maattomaanne | Illatiivi | maattomaansa |
| Monikon illatiivi | maattomiin | Monikon illatiivi | maattomiini |
| Monikon illatiivi | maattomiisi | Monikon illatiivi | maattomiimme |
| Monikon illatiivi | maattomiinne | Monikon illatiivi | maattomiinsa |
| Adessiivi | maattomalla | Adessiivi | maattomallani |
| Adessiivi | maattomallasi | Adessiivi | maattomallamme |
| Adessiivi | maattomallanne | Adessiivi | maattomallaan |
| Adessiivi | maattomallansa | Monikon adessiivi | maattomilla |
| Monikon adessiivi | maattomillani | Monikon adessiivi | maattomillasi |
| Monikon adessiivi | maattomillamme | Monikon adessiivi | maattomillanne |
| Monikon adessiivi | maattomillaan | Monikon adessiivi | maattomillansa |
| Ablatiivi | maattomalta | Ablatiivi | maattomaltani |
| Ablatiivi | maattomaltasi | Ablatiivi | maattomaltamme |
| Ablatiivi | maattomaltanne | Ablatiivi | maattomaltaan |
| Ablatiivi | maattomaltansa | Monikon ablatiivi | maattomilta |
| Monikon ablatiivi | maattomiltani | Monikon ablatiivi | maattomiltasi |
| Monikon ablatiivi | maattomiltamme | Monikon ablatiivi | maattomiltanne |
| Monikon ablatiivi | maattomiltaan | Monikon ablatiivi | maattomiltansa |
| Allatiivi | maattomalle | Allatiivi | maattomalleni |
| Allatiivi | maattomallesi | Allatiivi | maattomallemme |
| Allatiivi | maattomallenne | Allatiivi | maattomalleen |
| Allatiivi | maattomallensa | Monikon allatiivi | maattomille |
| Monikon allatiivi | maattomilleni | Monikon allatiivi | maattomillesi |
| Monikon allatiivi | maattomillemme | Monikon allatiivi | maattomillenne |
| Monikon allatiivi | maattomilleen | Monikon allatiivi | maattomillensa |
| Essiivi | maattomana | Essiivi | maattomanani |
| Essiivi | maattomanasi | Essiivi | maattomanamme |
| Essiivi | maattomananne | Essiivi | maattomanaan |
| Essiivi | maattomanansa | Monikon essiivi | maattomina |
| Monikon essiivi | maattominani | Monikon essiivi | maattominasi |
| Monikon essiivi | maattominamme | Monikon essiivi | maattominanne |
| Monikon essiivi | maattominaan | Monikon essiivi | maattominansa |
| Translatiivi | maattomaksi | Translatiivi | maattomakseni |
| Translatiivi | maattomaksesi | Translatiivi | maattomaksemme |
| Translatiivi | maattomaksenne | Translatiivi | maattomakseen |
| Translatiivi | maattomaksensa | Monikon translatiivi | maattomiksi |
| Monikon translatiivi | maattomikseni | Monikon translatiivi | maattomiksesi |
| Monikon translatiivi | maattomiksemme | Monikon translatiivi | maattomiksenne |
| Monikon translatiivi | maattomikseen | Monikon translatiivi | maattomiksensa |
| Monikon instruktiivi | maattomin | Abessiivi | maattomatta |
| Abessiivi | maattomattani | Abessiivi | maattomattasi |
| Abessiivi | maattomattamme | Abessiivi | maattomattanne |
| Abessiivi | maattomattaan | Abessiivi | maattomattansa |
| Monikon abessiivi | maattomitta | Monikon abessiivi | maattomittani |
| Monikon abessiivi | maattomittasi | Monikon abessiivi | maattomittamme |
| Monikon abessiivi | maattomittanne | Monikon abessiivi | maattomittaan |
| Monikon abessiivi | maattomittansa | Monikon komitatiivi | maattomine |
| Monikon komitatiivi | maattomineni | Monikon komitatiivi | maattominesi |
| Monikon komitatiivi | maattominemme | Monikon komitatiivi | maattominenne |
| Monikon komitatiivi | maattomineen | Monikon komitatiivi | maattominensa |
| Komparatiivi | maattomampi | Superlatiivi | maattomin |
| Monikon akkusatiivi | maattomat | Monikon akkusatiivi | maattomani |
| Monikon akkusatiivi | maattomasi | Monikon akkusatiivi | maattomamme |
| Monikon akkusatiivi | maattomanne | Monikon akkusatiivi | maattomansa |
| Akkusatiivi | maattomani | Akkusatiivi | maattomasi |
| Akkusatiivi | maattomamme | Akkusatiivi | maattomanne |
| Akkusatiivi | maattomansa |