| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | armeija | |
| Monikko | maamiinat | Genetiivi | maamiinan |
| Monikon genetiivi | maamiinojen | Partitiivi | maamiinaa |
| Monikon partitiivi | maamiinoja | Inessiivi | maamiinassa |
| Monikon inessiivi | maamiinoissa | Elatiivi | maamiinasta |
| Monikon elatiivi | maamiinoista | Illatiivi | maamiinaan |
| Monikon illatiivi | maamiinoihin | Adessiivi | maamiinalla |
| Monikon adessiivi | maamiinoilla | Ablatiivi | maamiinalta |
| Monikon ablatiivi | maamiinoilta | Allatiivi | maamiinalle |
| Monikon allatiivi | maamiinoille | Essiivi | maamiinana |
| Monikon essiivi | maamiinoina | Translatiivi | maamiinaksi |
| Monikon translatiivi | maamiinoiksi | Monikon instruktiivi | maamiinoin |
| Abessiivi | maamiinatta | Monikon abessiivi | maamiinoitta |
| Monikon akkusatiivi | maamiinat |